Örgütsel kayırmacılık ve örgütsel dışlanmanın örgütsel sessizliğe etkisi
The effect of organizational favoritism and organizational exclusion on organizational silence
- Tez No: 831119
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DÖNMEZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Yerel yönetimlerin en önemli kurumlarından biri olan belediyelerde de diğer örgütlerde olduğu gibi çalışanların kendilerini örgüte ait hissetmeleri oldukça önemlidir. Belediyeler kuruluş amaçları gereği aynı ilde, ilçede veya belde de ikamet eden vatandaşlara hizmet vermek amacıyla varlıklarını sürdürmektedir. Bu nedenle kurum içerisindeki tüm çalışanların koordineli bir biçimde bu hizmet sürecinde aktif rol oynamaları gerekmektedir. Bu süreçte aktif rol oynamayı reddeden ve sessizlik davranışını sergileyen çalışanlar örgüt açısından önemli sorunlara yol açacaktır. Dolayısıyla örgüt içerisindeki sessizlik davranışına yol açabilecek her türlü durumun araştırılması ve buna yönelik tedbirler alınması elzem bir durumdur. Bu bağlamda çalışanların sessizlik davranışını etkileyebilecek durumlar da örgütsel dışlanma ve örgütsel kayırmacılık algıları olarak değerlendirilebilir. Örgütsel kayırmacılık ve örgütsel dışlanmanın sessizlik davranışlarına etkilerini incelediğimiz bu çalışmada siyasi parti ve statü farkı gözetmeksizin 180 belediye çalışanından anket toplanmıştır. Toplanan verilerle normallik testi, faktör analizi, güvenilirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma bulgularında belediye çalışanlarının örgütsel kayırmacılık ve örgütsel dışlanma algıları ile örgütsel sessizlik arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In municipalities, one of the most important institutions of local governments, it is very important for employees to feel that they belong to the organization, as in other organizations. Municipalities continue their existence in order to provide services to citizens residing in the same province, district or town in accordance with their establishment purposes. For this reason, all employees within the organization should play an active role in this service process in a coordinated manner. Employees who refuse to play an active role in this process and exhibit silence behavior will cause significant problems for the organization. Therefore, it is essential to investigate all kinds of situations that may lead to silence behavior within the organization and to take measures accordingly. In this context, the situations that may affect the silence behavior of employees can be considered as organizational exclusion and organizational favoritism perceptions. In this study, in which we examined the effects of organizational favoritism and organizational exclusion on silence behaviors, questionnaires were collected from 180 municipality employees regardless of political party and status. Normality test, factor analysis, reliability analysis, correlation analysis and regression analysis were performed with the collected data. In the research findings, significant relationships were found between municipal employees' perceptions of organizational favoritism and organizational exclusion and organizational silence.