Kayırmacılık ve örgütsel adalet ilişkisi: Turizm işletmelerinde bir araştırma
The relationship between nepotism and organizational justice: A research in tourism enterprises
- Tez No: 811175
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Örgütlerde ussal olarak çeşitli iş ve görevler ile bu görevleri yapacak çalışanlar ile çalışanların nitelikleri ve performansı ile onlara sağlanan karşılıklar arasında uyum olması beklenir. Bu uyum temelde adalet ilkesine dayandırılır. Bununla birlikte gerek aile bağları ve gerekse kültürel faktörlerle bu ilkenin dışına çıkılarak gerek işe alma gerekse çalışma esnasında kayırmacılık da olabilir. Kayırmacılığın özellikle adalet algısını olumsuz etkileyebileceği varsayılmaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, otel işletmelerindeki kayırmacılık ve örgütsel adalet arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla ilk olarak değişkenler arasındaki kuramsal ilişkinin tespit edilmesi amacıyla yazın incelemesi yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Marmara bölgesinde faaliyet gösteren beş yıldızlı otel işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, anket yöntemi ile toplanmış, çalışma 424 çalışanın katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre otel işletmelerinde nepotizm ile örgütsel adalet arasında anlamlı ve negatif düzeyde etkilerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In organizations, it is expected that there will be a harmony between the various jobs and tasks, the employees who will perform these tasks, and the qualifications and performance of the employees and the wages and rewards provided to them. This harmony is basically based on the principle of justice. However, nepotism may occur during employment and employment by going beyond this principle with family ties and cultural factors. It is assumed that favoritism may adversely affect the perception of justice. The main purpose of this study is to investigate the relationship between nepotism and organizational justice in hotel business. For this purpose, firstly, a literature review was conducted in order to determine the theoretical relationship between the variable: The universe of the research consists of employees of five-star hotel businesses operating in the Marmara region. The data of the research was collected by the questionnaire method, and the study was carried out with the participation of 424 employee: According to the results of the research, it has been determined that there are significant and negative effects between nepotism and organizational justice in hotel businesse: