Kayırmacılık (torpil) ve wasta kavramlarının örgütsel güven ve adalet bağlamında karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of the conceptions of favoritism (torpil) and wasta in context of organizational trust and justice
- Tez No: 723499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN AĞLARGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İşletme, Sociology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı kayırmacılığın farklı bağlamlardaki yaygın uygulamalarından olan torpil ve wasta kavramlarına atfedilen anlamın keşfedilmesidir. Torpil ve wasta sıklıkla örgütler açısından olumsuz olarak algınanan kavramlardandır. Çalışma kapsamında torpil ve wasta kavramlarının Türkiye ve Suudi Arabistan bağlamlarında keşfedilmesi amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında her iki kavramın anlamına ilişkin betimlemeler örgütsel güven ve adalet açısından incelenmiştir. Çalışmada her iki kavram akademisyenler açısından ele alınmıştır. Nitel paradigma kapsamında yürütülen çalışmanın görgül materyeli iki ülkede yürütülen yarı-yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla geliştirilmiştir. Çalışmanın sonuçları farklı bağlamların benzer kavramları olan torpil ve wastanın genelde olumsuz olarak algılandığı, olumlu olarak algılandığı durumlrda ise sosyokültürel etkenlerin belirleyici olduğu görülmektedir. Türkiye'deki katılımcılar görüşlerini Suudi Arabistan'dakilere göre daha net ifade edebilmekte, Türkiye'de daha çok patronajın, Suudi Arabistan'da ise daha çok nepotizmin yaygın olduğunu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is explore favoritism (torpil) and wasta as being the widespread practices of favoristism in different contexts. Both torpil and wasta are generally percieved negatively for organizations. In this study torpil and wasta explored in the contexts of Turkey and Suudi Arabia respectively. Each concept has been described within the theoratical background based on organizational trust and justice. Fort he purpose of the study, academics point of views are explored. Empirical material of the study are generated by using semi-structured interviews in both countries. The results of the study revealed that as being the same concepts in different contexts both torpil and wasta have negative connotations, and it is found that perceptions on these concepts are determined as a result of socio-cultural factors. Turkish participants views on the concepts is relatively more certain than their Suudi counterparts, in Turkey political favoritism and in Suudi Arabia nepotism are found to be more widespred.