Enerji içeceğinin ADORa3 gen ekspresyonuna etkisi ve içenlerde genetik polimorfizminin bazı fizyolojik parametreler üzerine etkisinin araştırılması
Energy drink effect on ADORa3 gene expression and study of its genetic polymorphisms on some physiological parameters among drinkers
- Tez No: 831120
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Enerji içeceklerinin yaygınlığı ve popülaritesi, insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda endişelere yol açmaktadır. Enerji içeceği tüketimi ağırlıklı olarak erkek ergenler ve genç yetişkinler arasında bir halk sağlığı sorunudur. Madde bağımlılığı ve riskli davranışlarda artış ile ilişkilidir. En sık görülen yan etkiler kardiyovasküler, karaciğer hasarı, böbrek fonksiyon bozukluğu ve nörolojik sistemleri etkiler. Ticari enerji içecekleri öncelikle kafein ve birçoğu yeterince çalışılmamış ve özellikle aşırı tüketildiğinde yeterince anlaşılmamış olan diğer birçok bileşenden oluşur. Bu içeceklerin uyarıcı etkisi, dünyada en sık kullanılan CNS uyarıcısı olan yüksek miktarda kafeinin yanı sıra vitaminler, taurin, guarana ve diğer bileşenlerle ilgilidir. Kafein, A1, A2A ve A3 gibi her türlü adenosin reseptörünün aktivitesini bloke etmede neden olduğu biyolojik etkilerin çoğundan sorumludur ve bu da bazen tüm beyin bölgelerinin nöronları ve glial hücreleri üzerinde etkili etkilere yol açar. Çalışma, enerji içecekleri tüketmenin serum kafein düzeyleri, karaciğer enzimleri, üre ve kreatinin düzeyleri gibi bazı fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini tespit etmeyi ve ayrıca enerji içeceklerinin ADORA3 gen ekspresyonu ve genotipleri üzerindeki etkisinin bardaklardaki bazı fizyolojik parametreler üzerindeki etkisinin araştırılmasını amaçlamaktadır. Nisan 2022'den Temmuz 2022'ye kadar karşılaştırma için enerji içeceği kullanıcılarından yüz örnek ve 20 kontrol örneği toplanmıştır. Enerji içeceği tüketiminin etkisini incelemek için çeşitli fizyolojik ve kimyasal testler (Kafein, GOT, GPT, ALP, BU ve SCR) yapılmıştır. Ayrıca, rs923 ve rs1544223 genotipleri araştırılmış, ADORa3 geninin gen ekspresyonu ve genotiplerin enerji içeceği tüketicilerinin gen ekspresyonu ile ilişkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The prevalence and popularity of energy drinks raises concerns about their effects on human health. Energy drink consumption is predominantly a public health concern among male adolescents and young adults. It is associated with an increase in substance abuse and risky behavior. The most common adverse events affect the cardiovascular, liver damage, kidney dysfunction and neurological systems. Commercial energy drinks are composed primarily of caffeine and numerous other ingredients, many of which have not been adequately studied and are poorly understood, particularly when consumed in excess. The stimulating impact of these beverages are related to their high quantity of caffeine, the most frequently used CNS stimulant in the world, as well as vitamins, taurine, guarana, and other components. Caffeine is responsible for the majority of the biological effects it causes in blocking the activity of all types of adenosine receptors, such as A1, A2A, and A3, that lead to exerts effects in some times on neurons and glial cells of all brain areas. The aim of study to detection the effect of consuming energy drinks on some physiological parameters, such as serum caffeine levels, liver enzymes, urea and creatinine levels, also to the investigate of effect the energy drinks on ADORA3 gene expression and the genotypes on some physiological parameters among the drinks. Totally 100 samples were collected from energy drink users and 20 control samples for comparison, for the period from April 2022 to July 2022. Several physiological and chemical tests (Caffeine, GOT, GPT, ALP, BU and SCR) were conducted to study the effect of energy drink consumption. Also, the genotypes rs923 and rs1544223 were investigated, the gene expression of the ADORa3 gene was studied and the relationship of the genotypes with the gene expression of energy drink consumers.