Çanakkalede bulunan spor okullarındaki 10 yaş grubu kız ve erkek sporcuların seçilmiş bazı biyomotorik özelliklerin bağıl yaş durumlarına göre karşılaştırılması
Comparison of some selected biomotoric characteristics of male and female athletes in the age group of 10 in sports schools in Çanakkale according to their relative age status professionals
  1. Tez No: 831127
  2. Yazar: UĞUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT DAVUT BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Sunulan bu araştırma Çanakkale'de bulunan spor okullarındaki 10 yaş grubu kız ve erkek sporcuların seçilmiş bazı biyomotorik özelliklerin bağıl yaş durumlarına göre karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya Çanakkale Gençlik ve Spor Müdürlüğü'ne bağlı faaliyet gösteren spor okullarında farklı branşlarda eğitim alan 10 yaş grubunda toplam 140 erkek ve 140 kız sporcu olmak üzere toplam 280 çocuk, ailelerin izni ile gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırma doğrultusunda sporcuların demografik bilgileri alınmış. Bağıl yaş periyodu 1 Ocak – 31 Mart (1. Çeyrek). 1 Nisan – 30 Haziran (2. Çeyrek). 1 Temmuz – 30 Eylül (3. Çeyrek) ve 1 Ekim – 31 Aralık (4. Çeyrek) olacak şekilde toplamda 4 gruba ayrılmıştır. Bu sınıflandırma daha önce literatürde yapılan çalışmalar doğrultusunda yapılmıştır. Araştırmada belirli fiziksel performans testleri uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Veriler analiz edilmeden önce normallik testi yapılmış bunun sonucunda testlerin normal dağıldığı görülmüştür. Bu sebeple bağıl yaş periyoduna göre sporcuların belirtilen parametrelerinin analizi için Anova testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of comparing some selected biomotoric characteristics of male and female athletes in the age group of 10 in sports schools in Çanakkale according to their relative age status. A total of 140 male and 140 female athletes in the age group of 10, who received education in different branches in sports schools operating under the Çanakkale Youth and Sports Directorate, voluntarily participated in the study with the permission of the children's families. In the direction of the research, demographic information of the athletes was taken. January March 1 – March 31 (1. Quarter). April June 1 – June 30 (2. Quarter). July September 1 – September 30 (3. October December 1 – December 31 (4. It is divided into 4 groups in total, so that there will be a quarter). This classification has been made in accordance with the studies carried out in the literature before. Certain physical performance tests were applied in the research. In the statistical analysis of the data obtained in the study, SPSS 25.0 package program was used. A normality test was performed before the data were analyzed, and as a result, it was found that the tests were distributed normally. For this reason, Anova test was used for the analysis of the specified parameters of the athletes according to the relative age period.