Özel spor tesislerinde sunulan hizmet kalitesinin incelenmesi - Çanakkale örneği
The investigation of the quality of service offered in special sports facilities -Çanakkale sample
- Tez No: 914008
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN BAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmanın amacı, Çanakkale'de bulunan özel spor salonlarını kullanan bireylerin ,bu tesislerden beklentilerini ve algılarını incelenmektir. Çalışmaya Çanakkale İli Merkez bölgesindeki 16 farklı özel spor salonuna giden toplam 374 birey gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, Lam (2000) tarafından geliştirilen ve Türkçeye Gürbüz (2003) tarafından uyarlanan Hizmet Kalitesi Değerlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler SPSS programında değerlendirilmiş, normal dağılmadığı belirlenen veriler için, ikili gurup karşılaştırmaları için Mann- Whitney U testi kullanılmış, 3 ve daha fazla gurup karşılaştırması için ise Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the expectations and perceptions of individuals using private sports halls in Çanakkale. A total of 374 individuals who go to 16 different private sports halls in the central region of Çanakkale participated in the study voluntarily. The Service Quality Assessment Scale, developed by Lam (2000) and adapted to Turkish by Gürbüz (2003), was used as the data collection tool in the study. The collected data were evaluated in the SPSS program, and for data determined to be non-normally distributed, the Mann-Whitney U test was used for paired group comparisons, and the Kruskal-Wallis test was used for comparisons of 3 or more groups.