Covid-19 pandemi dönemi gıda sektöründe lojistik faaliyetlerinin değerlendirilmesine yönelik bir araştırma
A research on evaluation of logistics activities in the food industry during the Covid-19 pandemic period
  1. Tez No: 831140
  2. Yazar: KÜBRA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ALPER SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmada, lojistik faaliyetlerin tüm dünya ülkelerini etkisi altına alan ve ilk kez resmi olarak 31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin Ülke Ofisi tarafından Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan kentinde çıkan vakalar ile tanınan Covid-19 salgını bağlamında değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Covid-19 küresel salgını sonucunda tüm dünya ülkelerinin“risk yönetimi”olgusu konusunda ciddi bir ivme kazandığı görülmektedir. Küreselleşme kavramının getirdiği diğer sonuçlardan biri olan ortak risk paydasında buluşma pek çok açıdan yeni çözümleri de beraberinde getirmektedir. Her kurumun etkilendiği bu süreçte, kurumların kendi risk planlamalarını oluşturması ve ülkelerin iş birliği içerisinde hareket sergilemesi ile önemli gelişmeler kaydedilmektedir. Lojistik sektörü bu süreçte merkezi bir rol üstlenmiş; ticaretin devamlılığı, salgının yayılma riski ve değişen toplumsal yapının etkileriyle başa çıkmıştır. Gerek salgının yayılması açısından risk taşıması, gerek ülkeleri ayakta tutan ticaretin ulaştırıcısı olması gerekse salgın sonucu değişen toplumsal hayat olgusunu köklü bir değişiklik ile uzaktan yaşama olgusuna çevirmesi ile lojistik sektörü kilit rol üstlenmektedir. Tüm bu zorluklar lojistik sektöründe yeni bir dönüşüm meydana getirmektedir. Bu dönüşümler; finansal açıdan, yönetim açısından, teknolojik açıdan ve firmaların büyük sınav verdiği ve mecburi olarak feragat ettiği insan gücü açısından gerçekleşmektedir. Covid-19 pandemisinin sektörlerdeki etkisinin boyutu ve kapsamı farklılaşmaktadır. Araştırma yaşam döngüsünde zaruri olan gıdaların pandemi süreci içerisindeki işlevi lojistik faaliyetler açısından incelenmesini kapsamaktadır. Gıda sektörünün mecburi olarak devam etmesi gerekliliği gıda arzını ve sürdürülebilirliğini sağlayan temel yapıtaşı lojistik faaliyetlerin önemi ve işlevselliğini ortaya koymaktadır. Çalışmada belirlenen bir gıda üretim firmasında çoklu veri toplama tekniği kullanılarak Covid-19 salgınının lojistik faaliyetlerde sebep olduğu değişimler incelenmiştir. Araştırma Dünya Sağlık Örgütü'nün küresel pandemi ilan ettiği ve aynı zamanda Türkiye'de de vakanın ilk görüldüğü tarih olan 11 Mart 2020 tarihinden itibaren elde edilen verileri kapsamaktadır. Çalışma Covid-19 sonrası yaşanan problemlerin ve alınan tedbirlerin lojistik faaliyet performansı ve işletme performansı ile etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Dolayısıyla pandemi süreci ve sonrasında lojistik faaliyetlerin nasıl yürütüldüğü, nelerin değiştiği veya nelerin korunduğu konusunun bir kısmı araştırma ile aydınlanması umulmaktadır. Çalışmanın ilk kısmında salgın hakkında genel bilgiler aktarılacaktır. Çalışmanın ikinci kısmında belirlenen firmadan alınan veriler paylaşılacaktır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda, örnek olarak alınan firmada Covid-19 salgını sonrasında lojistik faaliyetlerin piyasanın olumsuz durumundan ve navlun fiyatlarının yükselmesinden etkilenmediği ve faaliyetlerinde artış kaydettiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to evaluate logistics activities in the context of the Covid-19 epidemic, which has affected all countries of the world and was first officially recognized by the World Health Organization (WHO) China Country Office on December 31, 2019, with the cases emerging in Wuhan, China's Hubei province. As a result of the Covid-19 global epidemic, it is seen that all countries of the world have gained serious momentum in the concept of“risk management”. Meeting on a common denominator of risk, which is one of the other results of the concept of globalization, brings new solutions in many respects. In this process where every institution is affected, important developments are being made as institutions create their own risk plans and countries act in cooperation. The logistics sector played a central role in this process; The continuity of trade has coped with the risk of the spread of the epidemic and the effects of the changing social structure. The logistics sector plays a key role, both because it carries a risk in terms of the spread of the epidemic, because it is the transporter of the trade that keeps countries afloat, and because it transforms the phenomenon of social life that has changed as a result of the epidemic into a phenomenon of remote living with a radical change. All these challenges create a new transformation in the logistics industry. These transformations; This takes place financially, in terms of management, in terms of technology and in terms of manpower, which companies put to great test and have to give up. The size and scope of the impact of the Covid-19 pandemic across sectors varies. The research includes examining the function of foods that are essential in the life cycle during the pandemic process in terms of logistics activities. The necessity for the food sector to continue reveals the importance and functionality of logistics activities, which are the basic building blocks that ensure food supply and sustainability. In the study, the changes caused by the Covid-19 epidemic in logistics activities were examined by using multiple data collection techniques in a food production company. The research covers data obtained as of March 11, 2020, when the World Health Organization declared a global pandemic and the date when the case was first seen in Turkey. The study aims to examine the effects of the problems experienced after Covid-19 and the measures taken on logistics activity performance and business performance. Therefore, it is hoped that some of the research will shed light on how logistics activities are carried out during and after the pandemic, what has changed or what has been preserved. In the first part of the study, general information about the epidemic will be given. In the second part of the study, data received from the determined company will be shared. As a result of the evaluation of the data obtained, it is seen that the logistics activities of the company taken as an example were not affected by the negative situation of the market and the increase in freight prices after the Covid-19 epidemic and their activities increased.