Covid-19 pandemi döneminde gıda tedarik zincirinde dayanıklılığı etkileyen engeller
Barriers affecting resiliencce in the food supply chain during the Covid-19 pandemic
- Tez No: 819346
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, İşletme, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzün en büyük problemi olarak ortaya çıkan Covid-19 pandemisinin insan sağlığı ve işletmeler üzerindeki etkisi oldukça dikkat çekmektedir. Diğer tüm sektörlerde olduğu gibi tarım sektöründe de Covid-19 krizinin etkileri olduğu düşünülmektedir. Dolayısı ile Covid-19 pandemisi üretim sistemlerini tehdit etmiş ve hükümetler, gıda sistemlerini daha sürdürülebilir ve dayanıklı hale getirmek için farklı tarımsal gıda politikalarını değerlendirmek ve düzenlemek zorunda kalmışlardır. Bu çalışmadaki amacımız, Covid19 pandemi döneminde gıda tedarik zincirinde dayanıklılığın önündeki dayanıklılığın önündeki engeller üzerine araştırma yapılmış ve belirlenen engellerin önceliklendirilmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda öncelikli olarak kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve gıda tedarik zincirinde dayanıklılık ile ilgili karşılaşılan engeller konusunda uzman görüşlerine başvurularak görüşmeler sağlanmıştır. Daha sonra uzmanlardan gelen cevaplar doğrultusunda literatür taraması sonucunda tespit edilen engeller daraltılmıştır. Ardından beş uzman ile görüş sağlanarak Çok Kriterli Karar Verme Yöntemlerinden Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) ve Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) kullanılarak engellerin önem düzeyi elde edilmiştir. Çalışmamızda gıda tedarik zincirinde dayanıklılığa ilişkin karşılaşılan engellerden 28 alt engel tanımlanmış ve dört ana başlıkta sınıflandırılmıştır. Bunlar ise; politik engeller, ekonomik engeller, sosyal engeller ve yönetimsel engeller olarak ayrılmıştır. AHP yöntemi ile engellerin önem düzeyleri elde edilerek, Covid-19 pandemi sürecinin gıda tedariği alanında tarımda üretim yapan çiftçilerin ürünlerini bu dönem içerisinde nasıl korudukları ve dayanıklılıklarını nasıl sağladıkları ile ilgili araştırma sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of the Covid-19 pandemic, which has emerged as the biggest problem of today, on human health and businesses draws attention. As in all other sectors, it is thought that the effects of the Covid-19 crisis in the agricultural sector. Therefore, the Covid-19 pandemic has threatened production systems and governments have had to evaluate and adjust different agri-food policies to make food systems more sustainable and resilient. Our aim in this study was to conduct research on the barriers to resilience in the food supply chain during the Covid-19 pandemic, and to prioritize the identified barriers. In our study, primarily, a comprehensive literature review was conducted and interviews were conducted by consulting expert opinions on the obstacles related to durability in the food supply chain. Then, in line with the answers from the experts, the obstacles identified as a result of the literature review were narrowed. Then, the importance level of the obstacles was obtained by using the Analytical Hierarchy Process (AHP) and the Fuzzy Analytical Hierarchy Process (BAHP), one of the Multi-Criteria Decision Making Methods, by providing opinions with five experts. In our study, 28 subobstacles related to resilience in the food supply chain were identified and classified under four main headings. These are; divided into political barriers, economic barriers, social barriers and administrative barriers. By obtaining the importance levels of the obstacles with the AHP method, the results of the research on how the farmers who produce in agriculture in the field of food supply of the Covid-19 pandemic process protect their products during this period and how they provide their durability are given.