Nano hidroksiapatit içeren beyazlatma ajanının sağlam ve demineralize diş minesi üzerinde etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of the effect of bleaching agents containing nano hydroxyapatite on sound and demineralized enamel
- Tez No: 831153
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ÇELİK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Amaç: Bu in vitro çalışmanın amacı, %40 hidrojen peroksit, %40 hidrojen peroksit + nano hidroksiapatit içeren ofis tipi, %16 karbamid peroksit ve %6 hidrojen peroksit + nano hidroksiapatit içeren ev tipi beyazlatma ajanlarının, sağlam ve demineralize diş minesinin mikrosertlik ve yüzey pürüzlülüğüne etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada sağlam insan üçüncü molar dişlerinden elde edilen toplam 120 adet mine örneği kullanıldı. Örneklerin yarısına demineralizasyon döngüsü uygulandı. Sağlam ve demineralize örnekler uygulanan beyazlatma ajanına göre 5 alt gruba ayrıldı (n=12). I: Kontrol (beyazlatma ajanı uygulaması yok), II: %40 hidrojen peroksit (Opalescence Boost, Ultradent, South Jordan, UT, ABD), III: %16 karbamid peroksit (Opalescence PF %16, Ultradent, South Jordan, UT, ABD), IV: %40 hidrojen peroksit + n-HAP (BioWhiten ProOfiice PowerHP %40, Biodent Medikal Ürünler ve Hizmetler Tic.Ltd.Şti., İstanbul, Türkiye), V: %6 hidrojen peroksit + n-HAP (Biodent Medikal Ürünler ve Hizmetler Tic.Ltd.Şti., İstanbul, Türkiye). Daha sonra örneklerin optik profilometre ile yüzey pürüzlülüğü değerleri ölçüldü. Vickers yüzey mikrosertlik değerleri kaydedildi. Her gruptan rastgele seçilen 3 örnek Taramalı Elektron Mikroskobu ile X1000 ve X4000 büyütmelerde incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this in vitro study was to determine the effects of office bleaching agents containing 40% hydrogen peroxide, 40% hydrogen peroxide + nano hydroxyapatite (n-HAP) and home bleaching agents containing 16% carbamide peroxide and 6% hydrogen peroxide + n-HAP on the microhardness and surface roughness of sound and demineralized tooth enamel. Materials and Methods: A total of 120 enamel specimens obtained from intact human third molar teeth were used in this study. The demineralization cycle was applied to half of the specimens. Sound and demineralized specimens were divided into 5 subgroups according to the bleaching agent applied (n=12). I: Control (no bleaching agent application), II: 40% hydrogen peroxide (Opalescence Boost, Ultradent, South) Jordan, UT, USA), III: 16% carbamide peroxide (Opalescence PF 16%, Ultradent, South Jordan, UT, USA), IV: 40% hydrogen peroxide + n-HAP (BioWhiten ProOfiice PowerHP 40%, Biodent Medical Products and Services Tic.Ltd.Şti., Istanbul, Turkey), V: 6% HP hydrogen peroxide + n-HAP (BioWhiten ProHomeWhitening 6%, Biodent Medical Products and Services Tic.Ltd.Şti., Istanbul, Turkey). Then, surface roughness values were measured with the optical profilometer. The Vickers microhardness values were recorded. The three randomly selected specimens from each group were examined with a Scanning Electron Microscope (SEM) at X1000 and X4000 magnifications.