Kalsiyum fosfat ve nano-hidroksiapatit içeren hassasiyet giderici ajanların farklı tip lazerlerle kombine kullanımının dentin hassasiyeti üzerine etkisinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of effect of calcium phosphate and nano-hydroxyapatite containing desensitizing agents with combination of different laser on denti̇n hypersensitivity
- Tez No: 666963
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZMİYE DÖNMEZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; kalsiyum fosfat ve nano-hidroksiapatit içerikli 2 hassasiyet giderici ajanı, tek başlarına ve farklı tip lazerlerle birlikte kullanımlarının, dentin tübül örtücülüğü ve penetrasyon derinliğine etkilerini in vitro olarak belirlemektir. Çalışma için çekilmiş 135 adet insan 3.molar dişi kullanıldı. Bu çalışma; uygulanan hassasiyet giderici tedavilerin dentin tübül örtücülüğü ve asit dirençlerinin belirlenmesi için SEM analizi, dentin tübül penetrasyon derinliklerinin belirlenmesi için CLSM analizi olmak üzere şekilde 3 kısımda gerçekleştirildi. Kalsiyum fosfat ve nano-hidroksiapatit içerikli hassasiyet giderici ajanlar; 445nm ve 970nm dalga boylu diod lazerler ve Nd:YAG lazer ile kombinlenerek her bir deney için 9 adet grup, her grupta 10 adet dentin diski olacak şekilde dizayn edildi. Dentin diskler, ajan ve lazer uygulama prosedürü sonrası 1 gece yapay tükrükte bekletildikten sonra (erozyonsuz) ve 5 gün, günde 3 kez %0.3 sitrik asit siklusu sonrası (erozyonlu) SEM ile tübül tıkanıklığı açısından değerlendirildi. SEM ile elde edilen görüntülerden kantitatif değerler elde edebilmek için İmage J ile ölçüm yapıldı. Penetrasyon derinliği deneyi için %0.1 Rhodamin B ile karıştırılan ajanlar, tek ve lazerler ile birlikte uygulandıktan sonra CLSM ile incelendi ve elde edilen görüntüler Zen Lite, Zeiss programları ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine affect of two hiperdesensitization agent which contains calcium phosphate and nano- hydroxyapatite using alone or with different lasers on dentin tubule occlusion and penetration depth, in vitro. In this thesis, 135 extracted human 3rd molar teeth are used. This study is performed in three sections: SEM analyses to evaluate the affect of desensitizing treatment on dentin tubule occlusion and erosion resistance, CLSM analyses to define dentin tubule penetration depth. Desensitizing agent, which contains calcium phosphate and nanohydroxyapetite, was combined with 445 nm ve 970 nm diode lasers and Nd:YAG lasers. The study was designed as 9 different groups and each group has 10 dentin discs. Dentin discs are applied agent and laser application and than, exposed to artificial saliva (without erosion) for one night or 5 days, 3 times a day 0.3% citric acid cyclus (with erosion). Afterwards, SEM analyses were performed to dentin tubule occlusion on both with or without erosion groups. Image J programme was used to scale the scenes of SEM analyses. The agents which were mixed with 0.1% Rhodamin B for oenetration depth test were analysed with CLSM after applying with or without laser. The obtained scenes were evaluated using Zen Lite, Zeiss programme. Because of non-normal distributions of the paramaters Kruskal Wallis test was used to analyse the difference between the groups.