İnsanda antibiyotik dirençli idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen bakteri türleri
Species of bacteria isolated from patients with antibiotic-resistant urinary tract infection in human
- Tez No: 831160
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmanın amacı, insan vücudunda dağılım gösteren ve idrar yolu enfeksiyonu (İYE) hastalığına neden olan yaygın bakteri türlerini taramaktır. Irak'ın Bağdat kentindeki iki hastaneden 2020-2021 yılları arasında toplam 140 İYE vakası toplanmıştır. Son zamanlarda İYE'yi tedavi etmek için kullanılan yirmi antibiyotik, insan İYE hastalığında dağılım gösteren yedi yaygın bakteri türü tarafından direnç açısından test edilmiştir. Çoklu ilaç direnci (MDR) testi, 7 bakteri türünden hangisinin 21 antibiyotiğe direnç gösterebileceğini tahmin etmek için uygulanmıştır. Antibiyotiklere karşı bakteri direncinin nedenini keşfetmek için biyofilm oluşumu yapılmıştır. Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonades aeruginosa, Proteus mirabilis, Serratia marcescens, Staphylococcus saprophyticus ve Staphylococcus aureus olmak üzere yedi bakteri türünün insanlarda İYE'ye neden olan yaygın bakteri türleri olduğu bulunmuştur. Kadınların erkeklere kıyasla İYE enfeksiyonuna daha yatkın olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study screening the common types of bacteria distributed in human body causing urinary tract infection (UTI) disease. A total of 140 cases of UTI were collected from two hospitals in Baghdad, Iraq through the years 2020-2021. Twenty on antibiotics that used to tear UTI recently were tested for resistance by the seven common types of bacteria distributed in human UTI disease. Multi drug resistance (MDR) test was applied to estimate which of the 7 types of bacteria able to resistance the 21 antibiotics. Biofilm formation was done to discover the cause of bacteria resistance to the antibiotics. Seven types of bacteria include Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonades aeruginosa, Proteus mirabilis, Serratia marcescens, Staphylococcus saprophyticus ve Staphylococcus aureus were found to be the common types of bacteria causing UTI in human. The study was found that females were found to be more suitable to UTI infection than the males.