Güneş enerjisi uygulamaları için akışkan yatakta mikrokapsüllenmiş faz değiştiren maddelerde termal enerji depolama
Thermal energy storage in microencapsulated phase change materials in fluidized bed for solar energy applications
  1. Tez No: 831159
  2. Yazar: GİZEM BİÇER GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİME ÖMÜR PAKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akışkan yataklar, etkili ısı ve kütle transferi uygulamaları için kimya endüstrilerinde kullanılmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmanın hızlı ve verimli bir yolunu sunmak için termal enerji depolamada (TED) da kullanılabilirler. Mikrokapsüllenmiş FDM'ler, bu uygulamalarda TED ortamı ve akışkanlaştırılmış faz olarak kullanılabilirler. Termal enerji depolaması için akışkan yatak kullanımını araştıran az sayıda deneysel çalışma vardır. Bu çalışmalar, mikrokapsüllenmiş FDM özelliklerinin, akışkan yatak kullanımına uygun hale getirilmesi gerekliliğini vurgulamaktadır. Bu uygulamalarda önemli olan mikrokapsül özellikleri arasında boyutlar, termal iletkenlik, termal kararlılık ve dayanıklılık yer almaktadır. Bu çalışmada, 55°C ve 65°C depolama sıcaklıklarında mikrokapsüllenmiş FDM'lerin havayla akışkanlaştırılmış deneysel bir yatakta performansı araştırılmıştır. Sonuçlar, Geldart şemasına göre A-tipi ve C-tipi parçacıklara karşılık gelen mikrokapsüllü FDM'lerin TED'de kullanımının mümkün olduğunu göstermektedir. Akışkanlaştırma işlemi, mikrokapsüllenmiş FDM'lerin morfolojisini etkilememiştir. Depolama ve geri kazanım uygulamaları %81 'e varan verimlerle çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fluidized beds are used in chemical industries for effective heat and mass transfer applications. They can also be used in thermal energy storage (TES) to offer fast and efficient way of exploiting renewable energy sources. Microencapsulated PCMs can serve as TES medium and as the fluidized phase in these applications. There are few experimental studies that investigated using fluidized bed for thermal energy storage. These studies show that properties of microencapsulated PCMs need to be adjusted for use in fluidized bed. Among the microcapsule properties that are important in this application are dimensions, thermal conductivity, thermal stability and durability. In this paper, the performance of an experimental air-fluidized bed of microencapsulated PCM as a thermal storage system is being investigated at different storage temperatures of 55°C and 65°C. The results show that the use of microencapsulated FDMs corresponding to A-type and C-type particles according to the Geldart scheme is possible in TED. The fluidization process did not affect the morphology of the microencapsulated FDMs. Storage and recovery could be accomplished very fast at efficiencies reaching 81%.