Assessment of the levels of tumor necrosis factor-alpha and other parameters in patients with acute myocardial infarction in baghdad city
Bağdat şehirindeki akut myokardial enfarksiyonlu hastalarda tümör nekroz faktör-alfa ve diğer parametre düzeylerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 831161
  2. Yazar: MOHAMMED MUNEER NOORI AL-JANABI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Miyokard enfarktüsü, hayatı tehdit eden olaylara yol açan ciddi bir kalp hastalığıdır. Bu çalışmada 160 kişi kaydedilmiş ve kreatin kinaz, troponin t, tümör nekroz faktörü alfa, arter natriüretik protein, laktat dehidrojenaz ve aspartat aminotransferaz seviyeleri açısından incelenmiştir. Miyokard enfarktüsü olan hastalarda kreatin kinaz (CK), troponin t, tümör nekroz faktörü alfa (TNFα), Atriyal natriüretik peptid (ANP), laktat dehidrogenaz (LDH) ve aspartat aminotransferaz (AST)'de önemli artışlar görülmüştür. Tüm biyobelirteçler erkek hastalarda önemli ölçüde artarken, kadın hastalarda ANP seviyesinde anlamlı olmayan bir değişiklik görülmüştür. Ek olarak, CK, troponin t ve (TNFα) ile pozitif korelasyona sahipti ve bu parametrelerin miyokard enfarktüsü ile güçlü bir ilişkisi olduğunu gösteriyor. Ayrıca (TNFα), miyokard enfarktüsü hastalığının prognozunda mükemmel bir duyarlılık gösterirken ANP, miyokardiyal enfraksiyon hastalığı için bir biyobelirteç olmayı başaramadı.
Özet (Çeviri)
Myocardial infraction is a serious condition of the heart that leads to life threatening events. In this study, 160 subject were enrolled and examined for their levels of creatine kinase, troponin t, tumor necrosis factor alpha, artery natriuretic protein, lactate dehydrogenase, and aspartate aminotransferase. Patients with myocardial infraction have shown significant increase of creatine kinase (CK), troponin t, tumor necrosis factor alpha (TNFα), Atrial natriuretic peptide (ANP), lactate dehydrogenase (LDH) and aspartate aminotransferase (AST). All of the biomarkers were increased significantly in male patients, while female patients have shown non-significant change of ANP level. Additionally, CK was correlated positively with troponin t and TNFα indicating that these parameters have strong association with myocardial infraction. Moreover, TNFα has shown excellent sensitivity in the prognosis of myocardial infraction disease, while ANP has failed to become a biomarker for myocardial infraction disease.