Türkiye pazarındaki tahıllı kaşık mamaların paket açıldıktan sonra farklı saklama koşullarındaki raf ömrü sürelerinin incelenmesi
Investigation of shelflife periods of cereal based spoon baby foods in Turkish market in different storage conditions after opening the package
- Tez No: 831175
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN BURÇİN ÖZVURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki zincir marketlerden satın alınan, birbirine benzer raf ömrü süresine (>12 ay), farklı firmalara (3 firma) ve ürün tiplerine (2 ürün tipi) sahip tahıl bazlı kaşık mamaların paketleri açıldıktan sonra üreticilerin ambalajları üzerinde vermiş olduğu güvenli tüketim süresinin doğrulanması amaçlanmıştır. Buna bağlı olarak da ebeveynlerin evlerinde uyguladıkları ürün saklama tiplerinin (ortam, mutfak dolabı ve buzdolabı gibi) paketi açılmış ürün raf ömrü üzerine etkisi değerlendirilmiştir. Üretici firmaların vermiş olduğu sürelerin 1,5-2 katı olan 45 günlük ürün analiz süreci boyunca yapılan analizler, ambalaj, kimyasal, duyusal, fiziksel ve mikrobiyolojik olarak sınıflandırılmış ve belli periyotlarda tekrar edilmiştir. Bu süreçte fiziksel olarak, buzdolabında saklanan ürünlerden özellikle süt tozu ve şeker içerenlerin bir süre sonra topaklandığı (aglomere olduğu) görülmüştür. Kimyasal analizlerde, nem ve su aktivitesi değerlerinde artış görülmüştür ve bu artış oranının yüksek olması ürünleri mikrobiyolojik anlamda riskli hale getirebilmektedir. Bu duruma T3 (Çok Tahıllı-3. Firma) kodlu buzdolabında saklanan üründe 30. gün sonunda görülen“Bebek ve Küçük Çocuk Ek Gıdaların Mikrobiyal Özellikleri (Türk Gıda Kodeksi, 2007/50)”ne göre limit üstü toplam mezofilik aerob bakteri sayısı (250x10² kob/g) analiz sonuçları örnek olarak gösterilebilir. Ayrıca T3 kodlu mutfak dolabında saklanan üründe de 30. gün sonunda limit üstü toplam mezofilik aerob bakteri (ortalama 130x10² kob/g) tespiti görülmüştür. Duyusal olarak ürünler genel anlamda, üretici firmaların ambalaj üzerinde belirttiği süre içerisinde ortam koşulu farketmeksizin uygun bulunmuştur. Süreç sonunda uygun bulunmayan ürünler ise en çok“acı-bayat”yorumu almıştır. Bunlara göre ürünleri, üretici firmaların ambalajlarında belirttiği şekilde saklamanın en doğru yöntem olduğu sonucuna varılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to verify the safe consumption time given by the manufacturers on the package after the packages of cereal-based spoon baby foods with similar shelf life (>12 months), different companies (3 companies) and product types (2 product types) purchased from chain markets in Turkey are opened. Accordingly, the effect of product storage types (such as ambient, kitchen cabinet and refrigerator) applied by parents at home on the shelf life of opened products was evaluated. The analyzes made during the 45-day product analysis process, which is 1.5-2 times the time given by the manufacturers, were classified as packaging, chemical, sensory, physical and microbiological and were repeated at certain periods. In this process, it was physically observed that the products stored in the refrigerator, especially those containing milk powder and sugar, clumped (agglomerated) after a while. In chemical analyzes, an increase in moisture and water activity values was observed, and the high rate of this increase can make the products risky with regard to microbial growth. The 30th day results of the total mesophilic aerobic bacteria in the product T3 (Multigrain-3. Firm) stored in the fridge, which was above the limit (250x10² cfu/g) according to the“Microbial Properties of Baby and Young Child Supplementary Foods (Turkish Food Codex, 2007/50)”, can be shown as an example. In addition, the total mesophilic aerobic bacteria (average 130x10² cfu/g) detected in the product T3 stored in the kitchen cabinet were over the limit at the end of the 30th day. In terms of sensory, the products were generally found suitable within the period specified by the manufacturers on the packaging, regardless of the ambient conditions. At the end of the process, the products that were not found suitable received the most“bitter-stale”comments. According to these, it can be concluded that it is the most correct method to store the products as specified by the manufacturers on their packaging.