Vektör leptokuarkların fcc temelli foton proton çarpıştırıcılarında üretimi
Production of vector leptoquarks at fcc based photon proton colliders
- Tez No: 831174
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN KIRCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Leptokuarklar, Standart Model Ötesi modellerde yer alan hem baryon hem de lepton sayısı taşıyan renk triplet hipotetik parçacıklardır. Kuark ve laptonlar arasındaki etkileşmelerde kesirli yük taşıyan bozon gibi davranmaktadırlar. Leptokuarklar baryon ve lepton sayısının korunumunu belirleyen fermiyon sayısı F=3B+L ilişkisine uyarak F=0 ve F=-2 iki grupta 9 adet skaler ve 9 adet vektör olarak ikiye ayrılırlar. Bu çalışmada gelecek nesil yüksek enerjili ep temelli foton-proton çarpıştırıcılarında Q=2/3 ve 5/3 elektrik yüklü vektör leptokuarkların tek üretimi anomal manyetik dipol moment ve elektriksel kuadropol moment sırasıyla 𝜅𝛾=𝜆𝛾=0 (YM) ve 𝜅𝛾=1, 𝜆𝛾=0 (MC) seçimine göre ep temelli ILC500⊗FCC ve PWFA-LC5000⊗FCC 𝛾𝑝 çarpıştırıcılarında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Leptoquarks are color triplet hypothetical particles that carry both baryon and lepton numbers in models beyond the Standard Model. In interactions between quarks and laptons, they act as bosons carrying fractional charges. Leptoquarks are divided into 9 scalars and 9 vectors in two groups, F=0 and F=-2, in accordance with the F=3B+L relationship, which determines the conservation of the baryon lepton number. In this study, the only production of Q=2/3 and 5/3 electrically charged vector leptoquarks in next generation high-energy ep-based photon-proton colliders with the anomal magnetic dipole moment and electric quadrupole moment respectively 𝜅𝛾=𝜆𝛾=0 and 𝜅𝛾=1, 𝜆𝛾=0. ILC500⊗FCC and PWFA-LC5000⊗FCC were studied at 𝛾𝑝 colliders.