Muhasebede hata, hile ve etik: Muhasebeci ve muhasebe departmanı çalışanlarının muhasebede etik, hata ve hile ile ilgili görüşleri
Accounting errors, fraud and ethics: Opinions of senior accountants and accounting staff on errors, fraud and ethics
- Tez No: 831183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Muhasebe, hata ve hilelere oldukça açık bir alandır ve bu alanda yapılan hata ve hileler, yatırımcılara, kamu kurumlarına, kredi kuruluşlarına, borç verenlere, müşterilere, çalışanlara, satıcılara ve tedarikçilere olumsuz biçimde yansımaktadır. Muhasebe çalışanlarının etik değerlere sahip olması ve buna ilişkin olarak hata ve hileleri düzeltmesi, bunları yapmaktan kaçınması, şirket mali performansı, hukuki sorumluluklarının yerine getirilmesi, vergilerin düzenli ödenmesi, paydaşlar ve ortakların şeffaf biçimde bilgilendirilmesi gibi konuları doğrudan etkilemektedir. Muhasebeci ve muhasebe çalışanlarının etik ilkeleri benimsemesi ve bu ilkeler doğrultusunda işletmelerde hangi koşulların muhasebe hata ve hilelere zemin hazırladığının farkında olmaları işletmelerin finansal tablolarının yorumlanması ve şirket bilgilerinin doğru şekilde yaygınlaşması açısından oldukça değerlidir. Aynı şekilde yapılan bu işlemlerden muhasebe işlemlerini yerine getirenlerinde hem mükellefe ve hem devlete karşı sorumluluğu da büyük önem taşımaktadır. Muhasebede hata, hileli ve etik ile ilgili görüşleri için, muhasebe departmanında çalışan 11 personelle, 14 Serbest Muhasebeci Mali Müşavirle ve 5 Yeminli Mali Müşavirle derinlemesine görüşme yapılarak, bulgular maxquda programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accounting is often subject to errors and fraud. This reflects negatively on investors, public institutions, credit institutions, lenders, customers, employees, sellers and suppliers. Ethical values that accounting staff possess, correction of errors and fraud by accounting staff and their evasion to commit errors and fraud directly affect the financial performance of companies, the fulfillment of legal responsibilities, timely payment of taxes, transparent informing of stakeholders and partners. The fact that senior accountants and accounting staff adopt the ethical principles and be aware of the conditions that lead to errors and fraud is vital to the interpretation of financial statements and delivery of accurate financial data. Likewise, those who carry out accounting transactions are responsible before taxpayers and the government. For the views on errors, fraud and ethics in accounting, in-depth interviews were conducted with 11 persons in the accounting department, 14 CPA's and 5 sworn-in accountants and the findings were analyzed with the maxquda program.