Skin infections caused by emerging Candida species
Candida türlerinin neden olduğu deri enfeksiyonları
  1. Tez No: 831197
  2. Yazar: LEENA MUTAR IBRAHIM AL BUMHEDEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAL TARHANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yüzeyel mikoz şüphesi olan klinik örneklerden Candida türlerinin izolasyonu ve tanımlanmasında kromojenik besiyerlerinin öneminin araştırıldığı bu çalışmada, iki farklı kromojenik besiyeri geleneksel yöntemlerle karşılaştırılarak rutin tanıdaki önemleri tartışılmıştır. Klinik ve postmortem çalışmalar, bu mikroorganizmaların özellikle immünsüprese transplantasyonu ve yanığı olanlar, hematolojik maligniteleri olanlar, cerrahi operasyon geçirenler, yenidoğanlar ve yoğun bakım hastaları için önemli bir risk olduğunu göstermektedir. İnsan florasındaki Candida türlerinin yeri ve dağılımı da beslenme alışkanlıkları ve yaş gibi özellikler nedeniyle kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt florasında, C. parapsilosis, C. guilliermondii, C. albicans çoğunlukla ağız, anorektal ve genital bölgelerden, cilt ve mukoza zarlarının kesişim noktaları olan parmaklar arasından izole edilebilmektedir. C. albicans oral florada %75 gibi yüksek bir oranda bulunurken bunu C. tropicalis, C. krusei ve C. glabrata takip etmektedir. C. albicans anorektal bölgede ve dışkıda yüksek oranda bulunurken, bunu C. tropicalis ve C. glabrata izlemektedir. Taze meyve ve tatlı gıdaların aşırı tüketimi gibi beslenme faktörleri ve antibiyotik kullanımı sindirim sistemindeki mantar sayısının artmasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the important of chromogenic media in the isolation and identification of Candida species from clinical samples with the suspicion of superficial mycoses was investigated, and their important in routine diagnosis were discussed by comparing two different chromogenic media with traditional methods. Clinical and postmortem studies show that these microorganisms are an important risk for a large community, especially those with immunosuppressed transplantation and burns, those with hematological malignancies, those who have undergone surgical operations, newborns and intensive care patients. The location and distribution of Candida species in the human flora also differs from person to person due to characteristics such as nutritional habits and age. In skin flora, C. parapsilosis, C. guilliermondii, C. albicans is mostly isolated around the mouth, anorectal and genital areas, and between the fingers, which are the junctions of the skin and mucous membranes. C. albicans is present at a high rate of 75% in the oral flora, followed by C. tropicalis, C. krusei and C. glabrata. C. albicans is high in the anorectal region and feces, followed by C. tropicalis and C. glabrata. Dietary factors such as excessive consumption of fresh fruits and sweet foods and the use of antibiotics cause an increase in the number of fungi in the digestive system.