Spectrophotometric determination of α-tetracycline and β-phenylphrine in nitro drug compounds
Nitro ilaç bileşiklerinde α-tetrasiklin ve β-fenilfrinin spektrofotometrik tayini
- Tez No: 831198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada, α-tetrasiklinler ve β-fenilfrin konsantrasyonları, oksitleyici ajan varlığında birleştirme reaktifi ile reaksiyona sokularak belirlendi. a-tetrasiklinlerin N.N.-dietilpara-fenilendiamin ile bir bazik sodyum bikarbonat ortamında bir oksitleyici ajan olan N-bromosüksinimit varlığında reaksiyonundan sonra mor renkli bir ürün oluştu. Benzer şekilde, β-Fenilfrin, bir bağlama maddesi olan N-dimetilparafenilamin dihidroklorür ve bir oksitleyici madde olan ferrik potasyum siyanür ile reaksiyona sokuldu. Çözeltinin pH'ı, sodyum hidroksit çözeltisi ile 8.4'te tutuldu. Nihai reaktifin UV-VIS analizi, α-tetrasiklinlerin ve β-Fenilfrinin sırasıyla 552 nm ve 675 nm'de maksimum absorbans verdiğini göstermiştir. Ayrıca α-tetrasiklinlerin tespit limiti R2 =0.9942 ile LOD=0.329 µg.ml-1 ve R2 =0.9991 değeri ile β-Fenilfrin için 0.045 µg.ml-1 olarak gözlendi. Yöntemlerin standart sapmalarının % 1,741'i geçmemesi, eczacılıkta ilaç tayininde hem direkt yöntemin hem de standart yöntemin birbirini desteklediğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, concentration of α-tetracyclines and β-Phenylphrine were determined by reacting them with coupling reagent in the presence of oxidizing agent. A violet colour product was formed after reaction of α-tetracyclines with N.N.-diethylpara-phenylenediamine in the presence of N-bromosuccinimide an oxidizing agent in a basic medium of sodium bicarbonate. Similarly, β-Phenylphrine was reacted with N-dimethylparaphenylamine dihydrochloride a coupling agent and ferric potassium cyanide an oxidizing agent. The pH of the solution was maintaind at 8.4 with sodium hydroxide solution. The UV -VIS analysis of final reagent showed that, α-tetracyclines and β-Phenylphrine give maximum absorbance at 552 nm and 675 nm respectively. Moreover, the limit of detection of α-tetracyclines was observed LOD=0.329 µg.ml-1 with R2 =0.9942, and for β-Phenylphrine 0.045 µg.ml-1 with R2 =0.9991 value. The standard deviation of the methods does not exceed to 1.741%, which support that both direct method and standard method for determination of drugs in pharmaceutics are supporting to each other