Sosyal Güvenlik Hukukunda yersiz ödemelerin geri alınması
Restitution of inappropriate payments within Social Security Law
- Tez No: 831210
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kişilere hak kazanma koşulları oluşmamasına rağmen yapılan ödemeler, yersiz ödeme kavramına karşılık gelmektedir. Hak edilmemiş ödemelerin yapılma-sı, bu ödemelerin geri alınması sonucunu da ortaya çıkarmaktadır. Ancak sosyal güvenlik sistemleri içerisinde yapılan ödemelerin kişilerin hayatlarını devam etti-rebilmeleri bakımından önemli bir yerinin bulunması, geri almanın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği ve gerçekleştirilecekse nasıl gerçekleştirileceği sorununu da beraberinde getirmektedir. Yersiz ödemelerin geri alınması konusu, ülkemiz uygulaması ışığında sosyal sigorta tekniğiyle sınırlı olarak ele alınmıştır. Bu kap-samda yersiz ödemelerin geri alınması hususu, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Ge-nel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 96.maddesinde yer alan kurallar dahilinde ince-lenmeye çalışılmaktadır. Buna göre çalışmamızda; 96.maddenin nasıl uygulanaca-ğına ve yersiz ödemelerin geri alınmasında sebepsiz zenginleşmeye ilişkin genel hükümlerin devreye girip giremeyeceğine değinilmiştir. 5510 sayılı Kanun dönemi öncesi yürürlükte olan mevzuatlarda konunun nasıl düzenlendiği ve ayrıca 4447 sa-yılı Kanun çerçevesinde yersiz ödemelerin nasıl geri alınacağı da incelenmiştir. Dolayısıyla yersiz ödemelerin geri alınması meselesi; konuya ilişkin düzenlemeler, doktrinde yer alan görüşler ve mahkeme kararları ışığında açıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of inappropriate payments has been used to express all kind of pay-ments to the parties who have not been entitled to the eligibility conditions. The fact that the conditions for entitlement to payments are not fulfilled also results in restitution of the payments. The fact that the payments made within the social secu-rity system have an important place in terms of the ability of people to continue their lives brings the problem of whether the restitution can be realized and if so, how it will be realized. The issue of restitution of inappropriate payments has been limited to the social insurance technique in light of our country's practice. In this context, the issue of restitution of inappropriate payments is tried to be examined within the rules outlined in the Article 96 of the Social Insurance and General Health Insurance Law No. 5510. Accordingly, in our study, it has been mentioned how Article 96 will be applied and whether the general provisions regarding unjust enrichment will be applied in the restitution of inappropriate payments. It has been examined how the issue was regulated in the legislation in force before Law No. 5510 and also how to compensate the inappropriate payments within the framework of Law No. 4447. The issue of the restitution of inappropriate payments has been tried to be clarified in the light of the regulations on the subject, the opinions in the doctrine and court decisions.