Fotoğraf deneyiminin sinema diline aktarımı: Sinematografik açıdan Auteur yönetmen sineması
Transferring the photographic experience to the language of cinema: Auteur director cinema in a cinematographic perspective
  1. Tez No: 831209
  2. Yazar: MEHMET FATİH EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAHRİ KÜÇÜKERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu araştırma, Auteur yönetmen Stanley Kubrick'in 13 filmden oluşan filmografisinde kullandığı sinematografik teknikleri fotoğraf deneyimine odaklanarak incelemiştir. Çalışma özellikle Kubrick'in kendi özgün film dilini geliştirirken kullandığı göstergeleri ve teknikleri incelemeyi amaçlamıştır. Bu inceleme, yönetmenin“Look”dergisi için çektiği fotoğrafların yanı sıra filmlerinden seçilen görsellerin eşleştirilerek çözümlenmesini içermektedir. Çözümleme edimsel, estetik ve sinematografik teknikler bağlamında gerçekleştirilmiştir. Bir Auteur yönetmen olarak Kubrick'in sinematik tercihleri, kendi film dilini yaratma çabaları bağlamında incelenmiştir. Bir fotoğrafçı olarak Kubrick, bir yönetmen olarak sinema dilini formüle etme süreci incelenmiştir. Fotoğraf deneyiminin sinematografik Auteur söyleminin yaratılmasında görsel estetik ve teknik unsurlardan nasıl yararlandığı irdelenmiştir. Bu araştırma, Kubrick'in fotografik özellikleri ve öğeleri filmsel anlatısına nasıl dâhil ettiğini ve bu fotografik deneyimin sinema diline nasıl çevrildiğini keşfetmiştir. Bir fotoğrafçı olarak Stanley Kubrick, yönetmen olarak sinema dilini oluştururken çeşitli yöntemler kullanmıştır. Bununla birlikte, fotoğraf deneyiminin sinematografik söylemini oluşturmak için bu işaretleri kullanmıştır. Filmsel anlatıya dâhil olan ve böylece bu özel söylemi doğuran fotoğrafın belirli niteliklerini ve bileşenlerini incelemek önemlidir. Bu çalışmanın amacı, belirtilen sorgulamaları aydınlatmaya çalışmıştır. Kubrick'in fotoğraf geçmişinin onun yönetmenlik yaklaşımı ve sinema dili üzerindeki gözle görülür etkisini göstermiştir. Filmlerinde kullandığı edimsel, estetik ve sinematografik teknikler, fotoğraf deneyiminin dikkate değer yansımalarını göstermektedir. Bunun ışığında, Kubrick'in yönetmenliğe yönelik kendine özgü yaklaşımının önemli ölçüde bir fotoğrafçı olarak geçmiş deneyimleriyle şekillendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has examined the cinematographic technics that Auter director Stanley Kubrick used in his filmography consisting of 13 films by focusing on photographic experience. The study has especially aimed to examine the indicators and technics that Kubrick used while developing his unique filmic language. This examination includes the analysis of the images chosen from his films by matching in addition to the analysis of the photographs that the director took for the magazine called 'Look'. The analysis has been made within the context of performative, aesthetics and cinematographic technics. The cinematographic preferrences of Kubrick as an Auter director have been studied in regards to his efforts for creating his own filmic language. The process, in which Kubrick as a photographer formulated his filmic language also as being a director has been studied. How photographic experience has benefitted from visual aesthetics and technic factors in creating cinematographic Auter discourse has been studied. This study has discovered how Kubrick included photographic features and elements in his filmic narration and also how this photographic experience was transformed to filmic langauge. Stanley Kubrick, as a photographer, used some methods while he was creating his filmic language as a director. Together with this, he used these signs in order to create the cinematographic narration of photographic experience. It is highly important to study some certain features and components of photograph that gets involved in filmic narration and creates this special discourse by this way. The purpose of this study is to enlighten the beforementioned questionings. The photographer background of Kubrick clearly showed its effect on his directing approaches and filmic language. Performative, aesthetics and cinematographic technics he used in his films prove the noteworhty reflection of his photographic experience. In the light of these, it has been concluded that the unique directing approach of Kubrick has significantly been shaped by his past experiences as a photographer.