Havacılık sektöründe düşük maliyetli havayollarının önemi ve ülkelerin ekonomileri üzerindeki etkileri
The significance of low-cost carriers in aviation industry and their impact on national economic advancements
  1. Tez No: 831211
  2. Yazar: GÖKHAN DÖLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAZLUM ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz havacılık sektöründe, 8 milyarlık dünya nüfusuna hizmet sağlayıp aktif yolcu ve kargo taşımacılığı yapan yaklaşık 1,700 hava yolu şirketi, IATA koduna sahip 5,200 havalimanı ve ticari yolcu ve kargo taşıma hizmetlerinde kullanılan 27,000 adet uçak bulunmaktadır (CAPA, 2023). Düşük maliyetli havayolları (DMH) iş modelleri gereği operasyon maliyetlerini düşük tutup, noktadan noktaya (P2P) düşük fiyatlarla yolcu taşımaktadırlar. Bu çalışmanın sorunsalı Havacılık sektöründe DMH'lerin uçuş başlattıkları bölgenin ekonomisine, seyahat ve turizm sektörlerine olumlu katkılar yaratması açısından öncesi ve sonrası dönemlerin karşılaştırılarak, yolcu ve uçuş sayısı gelişimi, endirekt yolcu oranı değişimi, ortalama bilet fiyatlarındaki değişim, sunulan koltuk kapasitesi ve ülkeyi ziyaret eden turist sayısındaki büyüme gibi hususlarda uçuşların başlamasının yarattığı sonuçların ortaya konmasıdır. Bu amaçla DMH'lerin uçuş başlattığı üç ülkenin (İspanya, Gürcistan ve İsrail) uçuşlar öncesi ve sonrası hava trafik performansı incelenmiş, CAPA, IATA AirportIS, Cirium gibi havacılık yazılımları kullanılarak analiz edilmiş ve sonuç olarak DMH'lerin uçuş başlattıkları ülkelerin ekonomileri üzerinde birçok olumlu etkiler yarattığı, daha esnek bilet fiyatları ile yolcular lehine erişilebilir seyahat imkanları yaratarak o bölgeye yapılacak seyahati daha cazip kıldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gökhan DÖLEK MASTER THESIS Advisor Prof. Dr. Mazlum ÇELİK Providing services to 8 billion world population in today's aviation sector; There are approximately 1,700 active airline companies, 5,200 airports with IATA code, and 27,000 commercial aircraft used in passenger and cargo transport services (CAPA, 2023). Due to their business model, Low-Cost Airlines (LCC) keep operating costs low and transport passengers with low airfares. The problem of this study is to compare the before and after periods of positive contributions to the economy, travel, and tourism sectors of the region where LCCs enter, and to reveal the results of initiation of flights in terms of traffic growth, flight increase, change in indirect traffic, change in average airfares, seat capacity development and growth of inbound tourism for the country. For this purpose, the air traffic performance of three countries (Spain, Georgia and Israel) in which LCCs commenced flights was examined and analyzed using aviation tools and platforms such as CAPA, IATA AirportIS, and Cirium and as a result, it has been seen that LCCs created many positive effects on the economies of the countries they commenced flights, and they make travel to that region more attractive by creating more flexible ticket prices and accessible travel opportunities in favor of passengers.