Otantiklik ve egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkide algılanan stres ve kaçınmanın aracı rolü
The mediating role of perceived stress and avoidance in the relationship between authenticity and exercise
  1. Tez No: 831217
  2. Yazar: ECE BENGİSU ALTINBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAADET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı otantiklik ve egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkide algılanan stresin ve kaçınmanın aracı rolünü incelemektir. Korelasyonel desende yürütülen bu araştırmaya, yaşları 18-45 arasında değişen ve düzenli egzersiz yapan toplam 285 kişi dâhil edilmiştir. Katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Otantiklik Ölçeği, Egzersiz Bağımlılığı Ölçeği (EBÖ-21), Bilişsel-Davranışsal Kaçınma Ölçeği (BDKÖ) ve Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ-10) verilmiştir. Yapılan analizler otantikliğin egzersiz bağımlılığını negatif yönde yordadığını (r=-.17, p.05) göstermektedir. Ancak otantiklik ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkide algılanan stresin anlamlı düzeyde aracılık rolü tespit edilememiştir. Bulgular, otantiklik ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkide kaçınmanın aracılık ilişkisini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları literatürde yer alan mevcut verilere dayanarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study's main aim is to investigate the mediating role of perceived stress and avoidance in the relationship between authenticity and exercise addiction. In this study, which is conducted in a correlational design, a total of 285 individuals aged between 18-45 who exercise regularly were included. The participants were given a Personal Information Form, Authenticity Scale, Exercise Addiction Scale (EAS-21), Cognitive-Behavioral Avoidance Scale (CBAS), and Perceived Stress Scale (PSS-10). The findings indicate authenticity negatively predicts exercise addiction (r=-.17, p.05). Nonetheless, a mediating role of perceived stress in the relationship between authenticity and exercise addiction could not be found significantly. This research has revealed the mediating effect of avoidance in the relationship between authenticity and exercise addiction. The findings are discussed based on the data in the literature.