Narrative terapi temelli grupla psikolojik danışma programının ruh sağlığı alanında çalışanların psikolojik dayanıklılık düzeylerine etkisi
The effect of narrative therapy-based group psychological counseling program on the psychological resilience levels of mental health workers
- Tez No: 831228
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma Narrative Terapi Temelli Grupla Psikolojik Danışma Programının Ruh Sağlığı Alanında Çalışanların Psikolojik Dayanıklılık Düzeylerine Etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın örneklemi ruh sağlığı alanında aktif olarak çalışanlardan oluşmaktadır. 12 katılımcı deney grubu 12 katılımcı ise kontrol grubu olmak üzere toplamda 24 kişiden meydana gelmektedir. Araştırma kapsamında, katılımcıların psikolojik dayanıklılık düzeylerini ölçmek amacıyla Yetişkinler için Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırma yarı deneysel desen kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Deney grubuna Narrative Terapi Temelli Grupla Psikolojik Danışma Programı uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir uygulamada bulunulmamıştır. Araştırma sonucunda, Narrative Terapi Temelli Grupla Psikolojik Danışma Programı uygulanan deney grubunda yer alan katılımcıların aldıkları puanların kontrol grubunda yer alan katılımcılara göre anlamlı düzeyde arttığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the Effect of Narrative Therapy Based Group Counseling Program on Psychological Resilience Levels of Mental Health Workers. The application of the research was carried out on those who work actively in the field of mental health. 12 participants in the experimental group and 12 participants in the control group consisted of a total of 24 people. Within the scope of the research, Adult Resilience Scale and Demographic Information Form were used to measure the resilience levels of the participants. The research was carried out using the quasi experimental method. While the Narrative Therapy Based Group Counseling Program was applied to the experimental group, no application was made to the control group. As a result of the research, it was found that the scores of the participants in the experimental group, in which the Narrative Therapy-Based Group Counseling Program was applied, increased significantly compared to the participants in the control group.