Kırım kongo kanamalı ateşi hastalarında klinik seyir ve apoptoz ilişkisi
Relationship between clinical course and apoptosis in patients with Crimean congo hemorrhagic fever
- Tez No: 831254
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KADER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Giriş ve Amaç Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı (KKKA) ciddi morbidite ve mortaliteye neden olan multisistemik tutulum gösteren bir hastalıktır. Vakaların çoğunluğu akut ateşli dönemden sonra toparlanmalarına rağmen olgu fatalite oranı Dünya genelinde ortalama %30 olarak bildirilirken, Türkiye'de bu oran %5-10 civarındadır. Hastalık sürecinde etkene yönelik yapılan çalışmalar, gidişat hakkında veri toplanmasını sağlamaktadır. Bu sayede kazanılan izlemler, tecrübe ve deneyimler hastalığın kontrol edilmesinde ve ilerlemesinin durdurulmasında yarar sağlar. Dünya'da halen devam eden KKKA vakalarının temel mekanizmalarının aydınlatılması için, ilimizdeki verilerin çalışmamızda klinik ve patolojik olarak değerlendirilmesi, çalışmamızda bölgedeki hastalığın seyrinin nasıl devam edeceği, tedavide erken dönemde izlenilecek yollar konusunda önümüze ışık tutacaktır. Yöntem Çalışmaya Yozgat Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji A.B.D' na başvuran ve KKKA tanısı alan 49 erişkin hasta dahil edildi. Hastalar, SGS skoru (Şiddet Derecelendirme Skoru) kullanılarak hafif ve ağır vakalar olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Hafif hasta grubunda 25, ağır hasta grubunda 24 hasta vardı. KKKA tanısı alan hastalardan rutin incelemeler için laboratuvarlara gönderilen venöz kanlardan artan kan örnekleri kullanıldı. Serumlar - 80 °C'de analiz aşamasına kadar saklanacaktır. KKKA ön tanısı ile yatırılan hastaların kesin tanısı için kan örnekleri T.C Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu referans laboratuvarında moleküler yöntemlerle (real time PCR) etkenin analizi yapılarak konulmaktadır. Bu yöntemle kesin KKKA tanısı alan hastaların kan örneklerinde apoptoz belirteçleri (Clusterin, TRAIL, kaspaz-8,sitokrom-C, Apaf- 1) için incelemeler ELISA (Enzyme- Linked ImmunoSorbent Assay) yöntemi ile Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı'nda çalışıldı. Elde edilen sonuçlar yaş, cinsiyet, klinik tablo gibi nedenlere göre istatistiksel olarak yorumlandı. İstatistiksel analizler STATA 11,0 (College station, Texas, USA) bilgisayar programı ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
İntroduction and Purpose Crimean Congo Haemorrhagic Fever (CCHF) is a multisystemic disease that causes severe morbidity and mortality. Although the majority of cases recover after an acute febrile episode, the case fatality rate is reported to be approximately 30% worldwide, this rate is around 5-10% in Turkey. Studies on the causative agent in the disease process enable data to be collected on the course of the disease. The monitoring, experience and expertise gained in this way can be useful in controlling the disease and halting its progression. To elucidate the underlying mechanisms of ongoing CCHF cases around the world, clinical and pathologic evaluation of the data from our province in our study, how the course of the disease in the region will continue in our study, will shed light on the paths to be followed in the early stages of treatment. Method The study included 49 adult patients who were admitted to Yozgat Bozok University Research and Practice Hospital, Department of Infectious Diseases and Clinical Microbiology and diagnosed with CCHF. Patients were divided into 2 groups: mild and severe cases using the SGS score (Severity Rating Score). There were 25 patients in the mild patient group and 24 patients in the severe patient group. Ascending blood samples from venous blood sent to laboratories for routine examinations from patients diagnosed with CCHF were used. For the definitive diagnosis of patients hospitalized with a preliminary diagnosis of CCHF, blood samples are analyzed for the causative agent by molecular methods (real time PCR) in the reference laboratory of the Public Health Institution of Turkey, Ministry of Health. Blood samples of patients diagnosed with definite CCHF by this method were analyzed for apoptosis markers (Clusterin, TRAIL, caspase-8, cytochrome-C, Apaf-1) by ELISA (Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay) method at Yozgat Bozok University Medical Faculty Medical Microbiology Laboratory. The results were statistically interpreted according to age, gender and clinical picture. Statistical analyses were performed with STATA 11.0 (College station, Texas, USA) computer program.