Sağlık sektöründe mobbing ve iş doyumuna etkisi
Mobbing in the health sector and its effect on job satisfaction
  1. Tez No: 831253
  2. Yazar: DİLEK KUYUMCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Mobbing, son yıllarda sık sık karşımıza çıkan, çalışanda verim, performans ve iş doyumunu azaltan, örgütlerde ise ekonomik kayıplara neden olan bir olgudur. Çalışmada mobbing ve iş doyumu ile ilgili bilgi verilmiş, mobbing ve iş doyumu ilişkisi incelenmiştir. Araştırma İstanbul'da bulunan 3 kamu ve 3 özel hastanede yapılmıştır. Araştırmanın evreni sağlık sektörü çalışanlarından olan hemşirelerdir. Örneklemi ise, İstanbul'daki özel ve kamu hastanelerinde görev alan gönüllülük esasına göre seçilmiş 200 adet hemşiredir. Seçkisiz (rastgele) örneklem seçme tekniği kullanılmıştır.Araştırma da veri temin etmek için birincil veri toplama yöntemi olan anket kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm demografik özellikleri içermekte olup, ikinci bölümde mobbingin varlığını tespit etmek üzere 51 soruluk“Leymann'ın Uyarlanmış Psikolojik Yılgınlık Ölçeği (LUPYÖ)”ve üçüncü bölümde ise Weiss, Davis, England ve Lofquist tarafından geliştirilen 20 soruluk“Minnesota İş Tatmini Ölçeği”kısa formu kullanılmıştır.Verilerin analizi SPSS İstatistik 26 ile yapılmıştır. İkili grupların karşılaştırılmasında Independent Sample T testi, ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında One Way Anova Testi, normal dağılım sergilemeyen ikili grupların karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, gruplar arasındaki farklılığın incelenmesinde Post Hoc testleri, Korelasyon analizinde Pearson ve Spearman testleri kullanılmıştır. Sağlık çalışanlarının mobbing algısının iş doyumuna etkisi ise basit doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir.Yapılan araştırmada mobbing algısı ve iş doyumu ilişkisinin doğrusal olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle mobbinge arttıkça iş doyumunun azaldığı görülmektedir. İş doyumu düzeyi, mobbingten %49 oranında etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
Mobbing is a phenomenon that has been frequently encountered in recent years, reduces employee productivity, performance and job satisfaction, and causes economic losses in organizations. In the study, information about mobbing and job satisfaction was given, and the relationship between mobbing and job satisfaction was examined.The research was conducted in 3 public and 3 private hospitals in Istanbul. The universe of the research is nurses who are health sector workers. The sample, on the other hand, is 200 nurses selected on a voluntary basis, working in private and public hospitals in Istanbul. Random sampling technique was used.Questionnaire, which is the primary data collection method, was used to obtain data in the research. The survey consists of three parts. The first part includes demographic characteristics, in the second part“Leymann's Adapted Psychological Frustration Scale (LUPYÖ)”with 51 questions to detect the presence of mobbing, and in the third part,“Minnoseto Job Satisfaction Scale”with 20 questions developed by Weiss, Davis, England and Lofquist. form has been used.Data analysis was done with SPSS Statistics 26. Independent Sample T test was used to compare paired groups, One Way Anova Test was used to compare groups of more than two, Mann Whitney U test was used to compare paired groups that did not show normal distribution, Post Hoc tests were used to examine differences between groups, and Pearson and Spearman tests were used for correlation analysis. The effect of the mobbing perception of health workers on job satisfaction was examined by simple linear regression analysis.In the study, it was seen that the relationship between mobbing perception and job satisfaction was linear. In other words, as mobbing increases, job satisfaction decreases. Job satisfaction level is affected by mobbing by 49%.