iletken polimerler ve sensörler üzerine literatür çalışması
On conductive polymers and sensors literature study
  1. Tez No: 831255
  2. Yazar: TUĞBA GELİŞKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada iletken polimerlerin bazı analitlerle etkileşime girdiği çalışmalar incelenmiştir. Konjuge polimerlerin kimyasal, optik ve elektronik özelliklerinde meydana gelen değişiklikler, analitlerle kompleksleşmenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Genellikle bu polimerlerin elektrokimyasal sensörler olarak kullanıldığı görülür. Çünkü analitlerle kompleksleşme polimerin elektriksel iletkenliğinde belirgin bir değişikliğe neden olur. Sıvı hale getirilmiş petrol ve doğal gaz, sülfürdioksit, karbonmonoksit, azotdioksit gibi toksik uçucu bileşiklerin tespiti için konjugatif polimerlerin sensör özellikleri çok önemlidir. Konjuge polimer esaslı sensörler dikkat çekici elektrik iletkenliği nedeniyle diğer geleneksel sensörlerden daha üstün kabul edilir. İncelenen çalışmalarda polianilin (PANI), politiyofen (PT), polipirol (PPy) ve bunların türevleri gibi cazip elektriksel, kimyasal ve fiziksel özelliklerinden dolayı polimerlerin iletimi üzerinde yoğunlaşıldığı görülür. Basitçe sentezlenebilirler ve pratik uygulamalar için ucuz mikro elektronik sensörler olarak bilinirler. İncelediğimiz bu çalışmalarda genellikle kuantum mekaniğine dayanan semi-ampirik yöntemler ve ab-initio metodu kullanıldığı ve yapılan hesaplamalar neticesinde iletken polimerlerin sensör olarak kullanılabileceği teorik olarak kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, studies in which conductive polymers interact with some analytes were examined. Changes in the chemical, optical and electronic properties of conjugated polymers occur as a result of complexation with analytes. It is often seen that these polymers are used as electrochemical sensors. Because complexation with analytes causes a significant change in the electrical conductivity of the polymer. The sensor properties of conjugative polymers are very important for the detection of toxic volatile compounds such as liquefied petroleum gas, liquefied natural gas, compressed natural gas, carbon monoxide, sulfur dioxide, nitrogen dioxide. Conjugated polymer-based sensors are considered superior to other conventional sensors due to their remarkable electrical conductivity. In the studies examined, it is seen that the focus is on the conduction of polymers due to their attractive electrical, chemical and physical properties such as polyaniline (PANI), polythiophene (PT), polypyrrole (PPy) and their derivatives. They can be synthesized simply and are known as inexpensive microelectronic sensors for practical applications. In these studies we examined, it was theoretically proven that semi-empirical methods based on quantum mechanics and ab-initio method were used and as a result of the calculations, conductive polymers could be used as sensors