Çok kriterli karar verme teknikleriyle iç denetim risk planının oluşturulması
Creating internal audit risk plan with multicriteria decision making techniques
  1. Tez No: 831260
  2. Yazar: HALİL ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  6. Anahtar Kelimeler: (İç Denetim, Risk Yönetimi, Risk Odaklı İç Denetim, Çok Kriterli Karar Verme), (Internal Audit, Risk Management, Risk Based Internal Audit, Multi-Criteria Decision Making)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışma, risk odaklı iç denetim modeli esas alınarak çok kriterli karar verme teknikleriyle iç denetim risk planının oluşturulması konusunu ele almaktadır. Risk odaklı iç denetim, risk profillerinin belirlenmesi, denetim sürecinin şekillendirilmesi ve denetim kaynaklarının bu profile göre tahsis edilmesi esasına dayanan bir denetim yaklaşımıdır. Çalışma, bir organizasyonun iç denetim öncelik değerlendirmesine yardımcı olmak amacıyla risk kriterlerinin belirlenmesini, bu kriterlerin eldeki veriler ile değerlendirilerek risk skorunun oluşturulmasını ve denetlenecek birimlere ait risk önceliklendirme sıralamasının yapılabilmesini ele almaktadır. Risk kriterleri, literatürden ve İç Denetçilerin görüşlerinden yararlanılarak belirlenmiştir. Kriterlerin ağırlıklandırılmasında Best Worst Metodu (BWM) kullanılmıştır ve risklilik puanlarının sıralanmasında PROMETHEE yöntemi, OWA operatörü, MABAC ve SAW yöntemleri kullanılmıştır. Yöntemler arasında korelasyon ölçümü için Spearman ve Kendall tau sıra korelasyon testleri uygulanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, iç denetim risklilik planının oluşturulmasında çok kriterli karar verme tekniklerinin kullanılmasının etkin olduğu ve risk odaklı iç denetim modelinin, organizayonların risk profillerini belirleme ve denetim kaynaklarının bu profile göre tahsis edilmesi için faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on creating an internal audit risk plan using multi criteria decision-making techniques based on a risk based internal audit model. Risk based internal auditing is an approach that involves determining risk profiles, shaping the audit process accordingly, and allocating audit resources based on those profiles. The study addresses the identification of risk criteria, the creation of a risk score by evaluating these criteria with available data, and the prioritization of risks for audit units to assist in an organization's internal audit priority evaluation. The risk criteria were determined by consulting the literature and internal auditors' opinions. The Best Worst Method (BWM) was used to weight the criteria, while the PROMETHEE method, OWA operator, MABAC and SAW method were used to rank the risk scores. Spearman and Kendall tau rank correlation tests were applied as methods to measure correlation. As a result of this study, it was concluded that the use of multi criteria decision-making techniques in creating internal audit risk management plans is effective, and that a risk based internal audit model is useful in determining an organization's risk profiles and allocating audit resources accordingly.