Doğum sonu dönemdeki annelerin konfor düzeyi ve anne-bebek bağlanmasınınincelenmesi
Examination of postpartum comfort levels of mothers and mother-infant attachment
  1. Tez No: 831259
  2. Yazar: ECE SÖKÜKCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ERTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş-Amaç: Doğum sonu dönemi, kadınların yaşamında kısa ama önemli bir evre olup, annenin konforunu artırarak baş etme mekanizmalarının gelişmesine yardımcı olabilir ve anne ile bebek arasında sağlıklı bir ilişkinin oluşmasına katkı sağlayabilir. Bu çalışmanın amacı, annelerin doğum sonu konfor düzeyini ve anne-bebek bağlanmasını incelemektir. Bu çalışma annelerin DS konfor düzeyi ile anne-bebek bağlanma düzeylerinin belirlenmesi ve arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırma, EÜTFH Doğum Servisi'nde yatan, yeni doğum yapmış 153 anne ile yürütüldü. Araştırmada veriler, Anne- Bebek tanıtıcı bilgi formu, Doğum Sonu Konfor Ölçeği (DSKÖ) ve Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği (ABBÖ) ile toplandı. Bulgular: Çalışmaya katılan annelerin %37,3'ünün ilk doğumunu yaptığı, %64,1'inin sezaryen ile doğumunu gerçekleştirdiği, doğum sonu konfor ölçeği toplam puan ortalamasının 2,80±1,14 olduğu saptanmıştır. Sezaryen ile doğum yapan annelerin DSKÖ puan ortalamalarının 2,81±1,16, vajinal yolla doğum yapan annelerin ise 2,79±1,14 olduğu görülmüştür. DSKÖ alt boyutları puan ortalamaları ise fiziksel konfor 2,83±1,18, sosyokültürel konfor 2,79±1,14, psikospiritüel konfor ise 2,77±1,16 olarak bulundu. Anne-bebek bağlanma ölçeği toplam puan ortalaması ise 2,75±0,41, ABBÖ olumlu bağlanma 1,86±0,91, olumsuz bağlanma ise 0,79±0,61 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction-Purpose: The postpartum period is a short but significant phase in women's lives that can contribute to increasing maternal comfort and the development of coping mechanisms, potentially promoting a healthy relationship between the mother and the baby. The aim of this study is to examine the postpartum comfort levels of mothers and mother-infant attachment. Method: This descriptive and cross-sectional research was conducted with 153 mothers who had recently given birth and were hospitalized in the EUTFH Maternity Ward. Data were collected using the Mother-Infant Demographic Information Form, Postpartum Comfort Scale, and Mother-Infant Attachment Scale. Findings: The results revealed that 37.3% of the participating mothers had their first childbirth, 64.1% had delivered via cesarean section, and the mean score for the Postpartum Comfort Scale was 2.80±1.14. The mean total score for the Mother-Infant Attachment Scale was 2.75±0.41. The mean scores for the Postpartum Comfort Scale for mothers who delivered via cesarean section and those who delivered vaginally were 2.81±1.16 and 2.79±1.14, respectively. The mean scores for the Postpartum Comfort Scale sub-dimensions were as follows: physical comfort total score mean was 2.83±1.18, sociocultural comfort total score mean was 2.79±1.14, and psychospiritual comfort total score mean was 2.77±1.16. The mean scores for the Mother-Infant Attachment Scale sub-dimensions were as follows: positive attachment total score mean was 1.86±0.91, and negative attachment total score mean was 0.79±0.61.