International students and political preferences
Uluslararası öğrenciler ve politik tercihler
  1. Tez No: 831278
  2. Yazar: ÖZLEM TOPLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez, 2000 ve 2020 yılları arasında ilçe düzeyinde veri kullanarak uluslararası öğrencilerin Amerika Birleşik Devletleri'ndeki başkanlık ve Senato seçimlerine olan politik etkisini araştırmaktadır. Nedenselliği yakalamak amacıyla, bu tez Araç Değişkeni (AD) metodunu kullanmakta ve ABD'deki uluslararası öğrencilerin geçmişte ABD ilçelerine orijin ülkelerine göre nasıl dağılmış olduğu bilgisini, gelecekteki öğrenci akışlarının bir belirleyicisi olarak kullanmaktadır. Bu tezin ana bulgusu, uluslararası öğrenci sayısındaki artışın Cumhuriyetçi Parti'nin aldığı oy oranını azalttığını ortaya koymaktadır. Bu negatif ilişkinin olası sebepleri, uluslararası öğrenciler hakkındaki siyasi söylemlere atıfta bulunularak analiz edilmektedir. Bulgular ayrıca, uluslararası öğrencilerin politik etkisinin Cumhuriyetçi seçmenlerin sayıca üstünlüğüne bağlı olarak ilçeler arasında heterojen olduğunu ve öğrencinin akademik seviyesiyle ilintili olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the political impact of international students in the United States in presidential and Senate elections using county-level data from 2000 to 2020. To capture the causality, this thesis uses the Instrumental Variable (IV) approach and exploits the past distribution of international students across U.S. counties by countries of origin as a driver of future migration flows. The primary contribution of this thesis is to demonstrate that an increase in international students decreases the vote share of the Republican Party. Potential underlying mechanisms for this negative relationship are analyzed by referring to the political discourses about international students. The findings also suggest that the political impact of international students is heterogeneous across counties depending on the predominance of Republican voters, and is not contingent upon the academic level.