Lavman işlemi öncesi çocuğa uygulanan nefes egzersizinin anksiyete, korku ve ağrı üzerine etkisi: randomize kontrollü çalışma
The effect of breathing exercise applied to the child before enema procedure on anxiety, fear and pain: a randomized controlled trial
  1. Tez No: 831322
  2. Yazar: ZEYNEP PADİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN TÜRK DÜDÜKCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Çalışmanın amacı; 6-12 yaş arasındaki çocuklarda lavman işlemi öncesinde uygulanan nefes egzersizlerinin çocuklardaki anksiyete, korku ve ağrı düzeyine olan etkisinin belirlenmesidir. Randomize kontrollü deneysel bir araştırmadır. Çalışma Iğdır Dr. Nevruz Erez Devlet Hastanesi Çocuk Acil Servisinde Mart 2022- Eylül 2022 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 53 kontrol grubu, 53 girişim grubu olmak üzere toplam 106 çocuk dahil edildi. Araştırmanın verileri Çocuk ve Aile Bilgi Formu, Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk Ölçeği, Çocuk Korku Ölçeği, Kalem ağrı ölçeği kullanılarak toplandı. Verilerin analizi için tanımlayıcı istatistikler, ki-kare ve Fisher's exact testi, bağımsız gruplarda t testi, bağımlı gruplarda t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of breathing exercises applied before enema procedure on anxiety, fear and pain level in children between the ages of 6 and 12. Dec. It is a randomized controlled experimental study. The Study is Iğdır Dr. March September 2022- Nevruz Erez State Hospital was held in the Pediatric Emergency Department between the dates of 2022 Dec. A total of 106 children, including 53 control groups and 53 intervention groups, were included in the study. The data of the study were collected by using the Child and Family Information Form, Child Anxiety Scale-State Scale, Child Fear Scale, Pencil pain scale. Descriptive statistics, chi-square and Fisher's exact tests, t-test in independent groups, t-test in dependent groups, variance analysis in repeated measurements were performed for the analysis of the data.