Complex trauma in adults: Examination of somatization and mediation effect of dissociation and emotion dysregulation
Yetişkinlerde karmaşık travma: Somatizasyonun ve dissosiyasyon ile duygu düzenleme güçlüğünün aracı etkisinin incelenmesi
- Tez No: 831337
 - Danışmanlar: DR. SERAP ALTEKİN BİÇİCİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Karmaşık Travmanın Türkiye'de yaşayan yetişkinler üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Bu bağlamda, karmaşık travma ile somatizasyon, disosiyasyon ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmanın örneklemi, yaş aralığı 18-65 olan 388 yetişkini içermektedir (Ort. = 32.35, SS = 10.117). Katılımcıların %74.5'i kadın (n=289), %25'i erkektir (n=97) ve %0.5'i cinsiyet bilgisini belirtmemiştir. Veri toplama sürecinde, Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (CTÖ-33), Karmaşık Travma Envanteri (KTE), Dissosiyatif Yaşantılar Ölçeği (DYÖ II), Somatizasyon Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ-16) kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezleri, T-test, Pearson Correlation and Hayes Process Macro analizleriyle test edilmiştir. Bulgular, karmaşık travmanın somatizasyon, dissosiyasyon ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, karmaşık travmanın çalışmadaki tüm değişkenleri yordadığı görülmüştür. Bununla beraber, dissosiyasyon ve duygu düzenleme güçlüğünün, karmaşık travma ile somatizasyon arasındaki ilişkide kısmi aracı etkisinin olduğu ortaya konmuştur. Bu bulgular, mevcut literatür ışığında tartışılmış ve çalışmanın klinik uygulamalara katkıları açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the study is to investigate the effects of Complex Trauma on adults living in Türkiye. For this aim, it is examined the relationship of complex trauma with somatization, dissociation and emotion dysregulation. The study sample consisted of 388 adults aged between 18 and 65 years (M=32.35, SD=10.117). 289 of the participants were female (74.5%), 97 of were male (25%) and 2 (0.5%) of the participants did not specify their gender. Demographic Information Form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ-33), Complex Trauma Inventory (CTI), Dissociative Experiences Scale (DES II), Somatization Scale and Difficulty in Emotion Regulation Scale (DERS-33) were employed to collect data. The hypotheses of the study were tested with T-test, Pearson Correlation and Hayes Process Macro analyses. Results indicated the relationship of complex trauma with somatization, dissociation, and emotion dysregulation. However, it has been confirmed that complex trauma predicts somatization, dissociation and emotion dysregulation. On the other hand, it is also shown that dissociation and emotion dysregulation have partial mediation effect in the relationship between complex trauma and somatization. These findings were discussed within the scope of the literature, and the contribution of the study to clinical practices are explained.