Algılanan ebeveyn tutumlarının ayrılma-bireyleşme düzeyleri ile savunma mekanizmaları arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of perceived parent attitudes with separation individualization and defense mechanism
  1. Tez No: 831336
  2. Yazar: CEYDA AKÇASAYAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin algıladıkları ebeveyn tutumlarının ayrılma bireyleşme ve savunma mekanizmalarıyla ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini 20-40 yaş arasında Türkiye'de yaşayan bireyler oluşturmaktadır. Çalışmaya 160 kadın 140 erkek olmak üzere toplam 300 kişi katılmıştır. Verilerin toplanması için Kişisel Bilgi Formu, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları-çocuk formu (KAET-Ç), Ayrılma Bireyleşme Ölçeği ve Savunma Biçimleri Testi kullanılmıştır. Bu veri toplama araçlarının tümü katılımcılara çevrimiçi platformda uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde“Bağımsız Örneklem t-Testi”,“Tek Yönlü ANOVA”,“Pearson Korelasyon Analizi”,“Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi”ve“Düzenleyicilik Analizi”kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında algılanan anne baba duygusal sıcaklığı ile ayrılma bireyleşme sorunları arasında negatif yönde, aşırı koruyuculuk ve reddedicilik tutumu ile ayrılma bireyleşme sorunları arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Algılanan anne baba duygusal sıcaklığı ile immatür savunmalar arasında negatif yönde, matür savunmalar arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Algılanan aşırı koruyucu ve reddedici ebeveyn tutumunun immatür savunmalarla pozitif yönde ilişkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca immatür savunmalar ve nevrotik savunmaların ayrılma bireyleşme sorunlarıyla arasında da pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Baba reddedicilik ve anne aşırı koruyuculuğun immatür savunma mekanizmalarını yordadığı, aşırı koruyucu anne ve baba tutumunum nevrotik savunmaları yordadığı ve anne duygusal sıcaklığın matür savunma mekanizmalarını yordadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yapılan düzenleyicilik analizi sonucunda ise ebeveyn aşırı koruyuculuk ile ayrılma bireyleşme düzeyleri arasındaki ilişkide immatür savunmaların düzenleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between individuals' perceived parental attitudes and separation individuation and defense mechanisms. The sample of the study consists of individuals between the ages of 20 and 40 living in Turkey. A total of 300 people, 160 women and 140 men, participated in the study. Personal Information Form, Abbreviated Perceived Parental Attitudes-Child Form (PIAP-C), Separation Individuation Scale and Defense Styles Test were used to collect data. All of these data collection tools were applied to the participants on the online platform.“Independent Sample t-Test”,“One Way ANOVA”,“Pearson Correlation Analysis”,“Multiple Linear Regression Analysis”and“Regulatory Analysis”were used in the analysis of the data obtained. Considering the results of the study, it was found that there is a negative relationship between the perceived emotional warmth of parents and separation-individuation problems, and a positive relationship between overprotection and rejectionism and separation-individuation problems. There was a negative relationship between perceived parental emotional warmth and immature defenses, and a positive relationship between mature defenses. Perceived overprotective and rejecting parental attitudes were found to be positively related to immature defenses. In addition, it was determined that there is a positive and significant relationship between immature defenses and neurotic defenses with separation-individuation problems. It was concluded that paternal rejection and maternal overprotection predicted immature defense mechanisms, overprotective maternal and paternal attitudes predicted neurotic defenses, and maternal emotional warmth predicted mature defense mechanisms. As a result of the regulatory analysis, it was determined that immature defenses had a moderating effect on the relationship between parental overprotection and separation-individuation levels.