إستراتيجيات التدريس الفاعلة المستخدمة في تيسير تعلم النحو
Arapça dilbilgisi öğrenimini kolaylaştırmada kullanılan etkin öğretim stratejileri
- Tez No: 831342
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ELMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada, Arap toplumunda gençler ve çocuklar arasında fasih Arapça ve diğer çeşitli lehçelerin farklılaşmasında gelinen nokta göz önünde bulundurumuştur. Ayrıca özellikle modern çağın bir gerekliliği olarak dil gelişimi çağındaki çocuklar ve gençlerin öğrenmek durumunda oldukları yabancı dillerin Arapça üzerindeki etkisi göz önünde bulundurulmuştur. Bunun yanı sıra anadilleri Arapça olan öğrencilerin, dilin ağır kuralları ve bazı kurallarda farklı görüşlerin bulunması ve benzeri sebeplerden dolayı Arapça dilbilgisine karşı olumsuz bir tavır sergilemekte oldukları gözlemlenmiştir. Bu konuda bize düşen, Arapça dilbilgisi âlimleri ve Arap edebiyatçılarının Arap dilinin orijinalliğini koruma hususunda takip ettikleri yolu takip etmektir. Bu yüzden araştırmamızda Arapça dilbilgisinin öğrencilere kolaylaştırılarak ve cazip bir şekilde öğretilmesi noktasında en uygun öğretim stratejilerine yönelmenin önemi üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Summary: This topic was chosen for the thesis due to the findings of the state of the Arab nation of the dispersion of its children and youth between standard Arabic and the multiple dialects and extraneous languages that have widely affected the Arab tongues, especially the category of children, as they are in a stage of linguistic growth and development, And the stage of young people, which forces them to master other languages in order to keep pace with the present era. On the other hand, we note the aversion of the sons of the Arabic language from the subject of grammar due to its rigidity and the multiplicity of opinions in some of its issues and other reasons. We must follow what linguists and writers