Dinlemenin beyin ritimleri: çocuklarda gürültüde konuşmayı anlamada çalışma belleği rolünün EEG olaya ilişkin osilasyonlar ile incelenmesi
Brain rhythms of listening: investigation of the role of working memory in children's speech comprehension in noise using EEG event-related oscillations
- Tez No: 884980
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR GÜNTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Nöroloji, Psikoloji, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Neurology, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinirbilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Gürültüde konuşmayı anlama, ilişkisiz uyaranların hedef konuşma sinyalinden ayrıştırılarak mesajın içeriğini kodlama ve anlama süreçlerini içeren karmaşık bir bilişsel beceridir. Bu becerinin gerçekleştirilebilmesi için yalnızca işitme değil bireyin sahip olduğu bellek, dikkat ve özellikle de çalışma belleği gibi diğer bilişsel becerilerini de etkili bir şekilde kullanmasını gerektirmektedir. Bu çalışma, çocuklarda gürültüde konuşmayı anlamada çalışma belleği rolünü EEG olaya ilişkin beyin osilasyonlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, 8-10 yaş arası ilköğretime devam eden sağlıklı katılımcıların dikkat, zekâ ve çalışma belleği düzeyleri belirlenmiş olup çalışma belleği düzeyine göre üç gruba ayrılmıştır. Katılımcıların sessiz ve gürültülü ortamlarda konuşmayı anlama görevi sırasında EEG verileri kaydedilmiştir. Araştırmanın daha kapsamlı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için olaya ilişkin güç spektrum ve faz kilitlenmesi değerleri analiz edilmiştir. Gürültüde konuşmayı anlama görevi esnasındaki hata skorları ve başarı oranları her üç grup için incelenerek karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, çalışma belleği yüksek olan çocuklar gürültüde konuşmayı anlama görevinde daha başarılı bir performans sergilemişlerdir. Gürültüde konuşmayı anlama görevinde gürültü arttıkça frontal teta aktivasyonu artmıştır. Orta gürültülü dinleme koşulunda çalışma belleği düşük düzeyde olan çocuklar konuşmayı anlama görevinde en yüksek parieta-occipital alfa güç spektrumuna; yüksek gürültülü dinleme koşulunda, çalışma belleği orta düzeyde olan çocuklar en yüksek parieta-occipital alfa güç spektrumuna sahiplerken; çalışma belleği yüksek düzeyde olan çocukların ise farklı dinleme koşullarında parietaoccipital alfa aktivasyonunda artış olmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak gürültüde konuşmayı anlama görevinde gürültünün bilişsel bir yüke neden olduğu ve çalışma belleğinin, gürültülü ortamlarda konuşmayı anlama sürecinde önemli bir etkisi olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Speech comprehension in noise is a complex cognitive skill requiring the ability to filter out irrelevant stimuli and understand the target speech. This skill relies on hearing and other cognitive abilities, memory, attention, and particularly working memory. This study aims to investigate the role of working memory in speech comprehension in noise in children using EEG event-related brain oscillations. For this purpose, the attention, intelligence, and working memory levels of healthy participants aged 8-10 years were determined and divided into three groups based on their working memory levels. EEG data were recorded during the speech comprehension task in quiet and noisy environments. Event-related power spectrum and phase-locking values were analyzed to conduct the study more comprehensively. The error scores and success rates during the tasks were examined and compared for each of the three groups. The findings indicate that children with high working memory performed more successfully in the tasks. When engaged in speech comprehension tasks amidst increasing noise levels, there is a corresponding increase in frontal theta activation. This suggests that frontal theta activity is indicative of the cognitive load experienced during the tasks. Moreover, children with low working memory had the highest parieto-occipital alpha power in moderate noise, while those with moderate working memory had the highest in high noise. However, children with high working memory did not show increased parieto-occipital alpha activation under different listening conditions. Overall, noise increases cognitive load during speech comprehension, and working memory significantly influences the ability to understand speech in noisy environments.