Otomotiv sanayiinde kullanılan direnç nokta kaynak elektrodu ömrünün deneysel analizi
Experimental life analysis of a resistance spot welding electrode used in automotive industry
- Tez No: 83140
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
OTOMOTİV SANAYİİNDE KULLANILAN DİRENÇ NOKTA KAYNAK ELEKTRODU ÖMRÜNÜN DENEYSEL ANALİZİ ÖZET“Otomotiv Sanayiinde Kullanılan Direnç Nokta Kaynak Elektrodu ömrünün Deneysel Analizi”başlıklı bu çalışmada ilk olarak direnç nokta kaynağının prensibi, kullanılan teçhizat, kaynak kalitesini etkileyen parametreler, kaynak kalitesinin kontrolünde kullanılan deneyler tanıtılmış, daha sonra direnç nokta kaynağının otomotiv sanayiindeki uygulamaları ele alınmıştır. Sonraki bölümde direnç nokta kaynağında kullanılan elektrodlar incelenmiş ve son bölümde belli bir elektrodun ömrünün analizi için yapılan deneysel çalışmalar tanıtılarak sonuçlan yorumlanmıştır. İlk bölümde çalışmayı tanıtıcı bir giriş yapıldıktan sonra ikinci bölümde, direnç nokta kaynağı detaylıca ele alınarak, bu kaynak metodunun prensibi, kullanılan teçhizat, kaynak çevrimleri, direkt ve seri kaynak düzenlemeleri, direnç nokta kaynağının uygulama alanları, avantajları ve sınırlamaları, kaynak çekirdeğinin oluşumu, direnç nokta kaynağım etkileyen parametreler, direnç nokta kaynağı için istenmeyen yüzey koşulları, kaynak programlan ve kaynak kalitesinin belirlenmesinde kullanılan deneyler tanıtılmıştır. Bu bölümde aynca otomotiv sanayiinde direnç nokta kaynağı uygulamalan ve kullanılan direnç nokta kaynak makinalan tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde direnç nokta kaynağında kullanılan elektrodlar konu edilmiştir. Bu bölümde elektrodlann görevleri, kullanılan elektrod malzemeleri, elektrod tasannu, elektrod bileşimi ve tasanmımn ısı üzerindeki etkisi ve elektrod ömrüyle ilgili çalışmalara değinilmiştir. Aynca elektrodlarla ilgili mevcut ve tasan halindeki çeşitli standartlar belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, direnç nokta kaynağında kullanılan elektrod başlıklanndan birinin ömrünün belirlenebilmesi için gerçekleştirilen deneyler tanıtılmıştır. Bu bölümde, deneylerde kullanılacak malzemelerin seçimi, deneylerin ve kullanılan teçhizatın tanıtılması, deneyler boyunca sabit tutulacak kaynak parametrelerinin belirlenmesi, deneylerde yapılan ölçümlerin sonuçlan ve elde edilen değerlerin nokta kaynağı sayısıyla değişimini gösteren grafikler yer almaktadır. Aynca, artan nokta kaynağı sayısıyla birlikte elektrod başlığında ve kaynaklarda meydana gelen deformasyonlann gözlenebilmesi amacıyla her deney sonunda elektrod başlığı ve numune kaynak ve düğmesinin durumlannı gösteren bir görsel kılavuz hazırlanmıştır. Son olarak, deneyler sonunda elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. xı
Özet (Çeviri)
EXPERIMENTAL LIFE ANALYSIS OF A RESISTANCE SPOT WELDING ELECTRODE USED IN AUTOMOTIVE INDUSTRY SUMMARY In this study titled“Experimental Life Analysis Of A Resistance Spot Welding Electrode Used In Automotive Industry”, after a brief introduction, the principle of resistance spot welding, weld equipment, parameters affecting the weld quality, tests that are used to measure the mechanical properties of spot welds are explained. After these introductory explanations, applications of resistance spot welding in automotive industry and different types of resistance spot welding machines are presented. In the next chapter, electrodes used in resistance spot welding are introduced and finally, tests for the life analysis of a given cap electrode are explained and the results are interpreted. After the work is introduced briefly in the first chapter, principles of resistance and resistance spot welding, equipment for this welding method, resistance spot welding cycles, arrangements for direct and series welding, applications, advantages and limitations of this type of welding, growth of weld nugget, factors affecting resistance spot welding, unsatisfactory surface conditions, welding schedules and tests used to determine the weld quality are presented in the second chapter. Applications of resistance spot welding in the automotive industry and the types of resistance spot welding machines are also introduced in this chapter. In the third chapter, electrodes used in resistance spot welding are introduced. In this chapter, function of electrodes, electrode materials, electrode design, electrode holders, effect of electrode composition and design on heating and works undertaken for electrode life are explained. Standards about electrodes for resistance spot welding are also stated in this chapter. Tests held for determining the life of a cap electrode used in resistance spot welding are explained in the fourth chapter. In this chapter, selection of materials to be used in the tests, determination of weld parameters that will be kept constant during the tests, the results of the measurements made throughout the tests and graphical representations showing the variations of these results with the increasing number of spot welds are presented. In this work, also a visual guide is given for observing the deformations occurring at the tip of the cap electrodes, the welds and the weld nuggets during the tests. Finally, the results of these tests are discussed. xu