Managing the process planning and manufacturing automation
Süreç planlama yönetimi ve üretim otomasyonunu
- Tez No: 831412
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
üretim süreçlerinin otomasyonu ilkesine dayanmaktadır ve CNC Bilgisayarlı Sayısal Kontrol makineleri ile döner parça üretimi alanı hemen hemen her endüstriyel üretim hattına giren önemli alanlardan biridir. . Hem CAD bilgisayar destekli tasarım hem de CAM bilgisayar destekli üretim aşamaları, onları ileri aşamalara taşımak için bolca çaba harcadı ve tam tersine, CAPP (bilgisayar destekli süreç planlama) aşaması geç kaldı. Bu araştırma, bu aşamayı geliştirmek ve olası tüm hatalardan kaçınırken, hız ve düşük maliyet sağlamak için insan müdahalesini azaltmak için mümkün olduğunca otomatik hale getirmektir. STEP Ürün Dosyası Değişimi Standardı, STEP'in tüm bilgilerini analiz edebilen bir AFR (Otomatik Özellik Tanıma) sistemi geliştirerek, imalat sürecini planlamak için tasarımcıdan CAPP aşamasına bilgi aktarmak için kullanılacak yöntemdir. dosya tasarımın ara ve son özelliklerini sağlar ve tanır ve tüm verilerini otomatik olarak çıkararak kullanıcıya sunar.
Özet (Çeviri)
This work depends on the principle of automation of manufacturing processes to keep pace with the rapid development in the field of manufacturing, and the field of manufacturing rotary parts through CNC (Computer Numerical Control) machines is one of the important areas that enter almost any industrial manufacturing line. Both the CAD (computer aided design) and CAM (computer aided manufacturing) stages got abundant efforts to advance them to advanced stages, and on the contrary, the CAPP (computer aided process planning) stage remained late. This research is to develop this stage and make as much as possible from it automatic to reduce human intervention to ensure speed and low cost, while avoiding all possible errors. STEP (Standard for the Exchange of Product) File is the method that will be used to transfer information from the designer to the CAPP stage to plan the manufacturing process, by developing an AFR (Automatic Feature Recognition) system that can analyze all the information that the STEP file provides and recognize the intermediate and final features of the design and extract all their data automatically to be presented to the user.