Design and evaluate an insurance premium pricing system
Sigorta primi fiyatlandırma sisteminin tasarlanması ve değerlendirilmesi
- Tez No: 831411
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Trafik kazaları, ölüm, yaralanma ve sosyal sağlık üzerinde olumsuz etkiler bırakan ve buna bağlı olarak trajik sonuçlara yol açan önemli küresel endişe kaynaklarından biri sayılmaktadır. Yol sistemleri altyapılarındaki yetersizlikler, araçlardaki düşük güvenlik sistemleri ve standartları, bilinç eksikliği ve trafik düzenlemelerinin yetersiz kalması gibi faktörlerin bir araya gelmesi nedeniyle trafik kazaları meydana gelmektedir. İstatistikler, bu tür kazaların daha çok, düşük ve orta gelirli ülkelerde meydana geldiğini göstermektedir. Nitekim bu kazalar bir dizi olumsuz sonuçlara da yol açabilmektedir. Yine genel istatistiklere göre, dünya genelinde yılda 1.3 milyon kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir. Kuzey Irak'ta, trafik kazalarında mağdurların uğradıkları zararları telafi edecek bir üçüncü şahıs sigortası bulunmuyor. Bu durum, mağdurun kendisine verilen zararın miktarına ilişkin yasal haklara ulaşamaması nedeniyle büyük bir boşluk olarak değerlendiriliyor. Bu çalışma, mağdurların yasal haklarını elde etmelerine yardımcı olacak bir Net Prim Sisteminin tasarlanması ve oluşturulmasını amaçlamaktadır. Alan tarama ve anket yöntemi ile toplanılan verilerin analizi, tanımlayıcı istatistik, zaman serileri, GARCH modeli (AHP), analitik hiyerarşi süreci gibi çeşitli istatistiksel yöntemler kullanılmaktadır. Sonuç olarak yirmiden fazla ülkede trafik kazalarını etkileyen faktörler analiz edilerek araba sigortası riskini etkileyen faktörler bulunmuştur. Böylece bu araştırma, gelecekteki ölüm ve yaralanma sayısını tahmin etme, risk altındaki değeri hesaplama, prim fiyatının hesaplanması ve Bonus-Malus sistemi hesaplamalarını yapmaktadır. Gelecekteki araştırmalar için, diğer veri madenciliği algoritmaları ve bulanık mantığı birleştiren hibrit bir model kullanılarak, sigorta sektöründe mevcut gerçek veri ve bilgilere dayanarak sigortacıların riskini tahmin edecek bir sistem oluşturulmasının mümkün olabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Car crashes resemble a significant global concern that results in tragic consequences, including death, injuries, and adverse effects on public health in society. The problems of car crashes mainly occur in low and middle-income countries due to a combination of factors such as inadequate road infrastructures, lower vehicle safety standards, lack of awareness, and lack of traffic regulations. These accidents lead to a range of adverse outcomes. According to the general statistics, 1.3 million people are annual victims of car crashes around the globe. In northern Iraq, there is no third-party insurance to compensate for the damages that the victims face during car crashes, and this is considered a huge gap where the victim does not get legal rights for the amount of damage that has been caused to him. Thus, this study aims to design and create a net premium system that helps victims to get legal rights. Data collected by field and questionary method then for the purpose of achieving to the results various methods are used, such as descriptive statistics, time series, GARCH model, (AHP), and analytical hierarchy process. As a result, the factors that affect car insurance risk after analyzing the traffic factors in more than twenty countries were found. Thus, the research predicts the number of deaths and injuries in the future, calculates the value at risk and, gets the premium price, in addition to suggesting a bonus-malus system. For future research, it is suggested that by using a hybrid model combining other data mining algorithms and fuzzy logic, it is possible to create a system to estimate the risk of insurers based on the real data and information available in the insurance industry.