Vekil markası
Representative trademark
- Tez No: 831418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında, 'vekil markası' olarak adlandırılan marka sahibinin rızası veya izni olmaksızın markanın ticari vekil veya temsilci adına tescil ettirilmesi kavramı, kapsamı, şartları, mevcut farklılıkları başvurulabilecek hukuki yollar ilgili uluslararası sözleşmeler, Alman hukuku ve Türk hukuku çerçevesinde detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde vekil markası konusunun kaynağı, konu edildiği uluslararası sözleşmeler kapsamında incelenmiş ve Avrupa Birliği Marka Tüzüğü'nün ilgili hükümlerinin uygulanabilmesi için aranan şartlar açıklanmıştır. İkinci bölümde vekil markasının Alman Marka Hukuku'nda nasıl düzenlendiği, vekil markasına ilişkin hükümlerin kapsamı, şartları ve ilgili hükümlerin nasıl uygulanacağı detaylı bir şekilde ele alınmış, uluslararası sözleşmelerdeki düzenlenmelerle farklarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde ise vekil markasına ilişkin hükümlerin Türk hukukunda ne şekilde düzenlendiği, uluslararası düzenlemelerden ve kötüniyetli tescil konusundan farkı açıklanmıştır. Dördüncü bölümde ise uygulamada sıklıkla karşılaşılan marka sahibi ve ticari vekil veya temsilci arasındaki hukuki ilişki sona erdiğinde ticari vekil veya temsilcinin denkleştirme talep etme hakkına sahip olup olamayacağı konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of registration of a trademark in the name of a commercial agent or representative without the consent or authorization of the trademark owner, which is called 'agent trademark', its scope, conditions, existing differences, and legal remedies that can be applied are examined in detail within the framework of relevant international conventions, the German law and Turkish law. In the first part of the study, the source of the subject matter of the agent trademark is examined within the scope of international conventions, and the conditions required for the application of the relevant provisions of the European Union Trademark Regulation are explained. In the second part, how the agent trademark is regulated in German Trademark Law, the scope and conditions of the provisions regarding the agency trademark, and how the relevant provisions will be applied are discussed in detail, and the differences with the regulations in international conventions are mentioned. In the third part, how the provisions on the agent trademark are regulated in Turkish law, how they differ from international regulations, and the issue of registration in bad faith are explained. In the fourth part, the issue of whether the agent or representative has the right to claim compensation when the legal relationship between the trademark owner and the agent or representative is terminated, which is frequently encountered in practice, is discussed.