Yapay zeka tarafından üretilen ürünler üzerindeki fikri haklar
Intellectual rights on products manufactured by artificial intelligence
- Tez No: 831417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
nsan zekâsı esas alınarak geliştirilmeye başlanılan yapay zekâ ilk olarak matematikçi, bilgisayar bilimcisi ve kriptolog Alan Mathison Turing tarafından 1950 yılında gündeme getirildi. Kavramsal anlamda ilk defa 1956 yılında Amerikalı bilgisayar bilimcisi John McCarthy tarafından kullanılan yapay zekâ, yıllar geçtikçe ve teknoloji geliştikçe insan hayatının bir parçası olmaya başlamıştır. Yerleri süpüren robotlardan, arabayı kendi başına kullanan robotlara, komut veren telefonlardan sanat eseri yaratan robotlara kadar hayatın her alanında yer alan yapay zekâya hukuk biliminin duyarsız kalmaması gerekmektedir. Zira insana ve insanın düşünme şekline bu kadar benzeyen yapay zekâ, yetenekleri ile birtakım hukuki tartışmalara sebebiyet vermektedir. Fikri mülkiyet hukuku açısından yapay zekânın birtakım sanat eserleri meydana getirmesi durumunda yapay zekâ ürünlerinin 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu çerçevesinde bir eser olarak değerlendirilmesinin mümkün olup olamayacağı ve eser olarak değerlendirilmesinin akabinde telif haklarının kime ait olması gerektiği yönündeki tartışmalar her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle çalışma kapsamında öncelikle yapay zekânın gelişimi akabinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununun tarihçesiyle beraber 5846 sayılı kanunun hukuken korumaya layık bulduğu 'eser' ve 'eser sahibi' kavramları incelenerek yapay zekânın eser sahibi olup olamayacağı akabinde yapay zekâ tarafından üretilen ürünlerin eser niteliği olup olmadığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence, which started to be developed on the basis of human intelligence, was first brought to the agenda by the mathematician, computer scientist and cryptologist Alan Mathison Turing in 1950. Artificial intelligence, which was conceptually used for the first time by the American computer scientist John McCarthy in 1956, has become a part of human life as the years pass and technology develops. From robots that sweep the floor to robots that drive cars on their own, from phones that give commands to robots that create works of art, the science of law should not remain indifferent to artificial intelligence in every aspect of life. Because artificial intelligence capabilities, which are so similar to humans and their way of thinking, cause some legal discussions. Discussions about whether it is possible to evaluate intelligence products as a work within the framework of the Law on Intellectual and Artistic Works No. 5846 and who should own the copyright after they are evaluated as a work are increasing day by day. For this reason, within the scope of the study, first of all, the development of artificial intelligence, then the history of the Law on Intellectual and Artistic Works No. 5846, together with the concepts of 'work' and 'author', which the law numbered 5846 deems worthy of legal protection, will be examined, and then whether artificial intelligence can be the owner of a work or not, and then the quality of the products produced by artificial intelligence will be determined.