Motosiklet tipine göre en ideal motosikletin belirlenmesi
Determining the most ideal motorcycle according to motorcycle type
  1. Tez No: 831420
  2. Yazar: EMRE EŞKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Son yıllarda ülkemizde motosikletler daha önceki zamanlara göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun sebepleri ise nüfustaki kalabalıklaşma, artan enflasyon oranı, diğer taşıtlara göre yakıt tasarrufu ve trafik ile park sorunu gibi etmenlerdir. Bu çalışmada motosiklet kullanıcılarına yönelik sorular sorulmuş olup elde edilen veriler doğrultusunda kullanıcıların hangi tür motosikleti alma konusunda daha kolay karar verebilmeleri amaçlanmıştır. Buna ek olarak çok amaçlı karar verme yöntemleri kullanılarak elde edilen bulgular ile birlikte kullanım amacına göre en ideal motosiklet tipleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, motorcycles in our country are more preferred than ın previous times. The reasons fort his are factors such as crowding in the population, increasing inflation rate, fuel savings compared to other vehicles, traffic and parking problems. In this study, questions were asked to motorcycle users and ıt was aimed that the users could decide more easily which type of motorcycle to buy in line with the data obtained. In addition, the most ideal motorcycle types were determined according to the purpose of use, together wıth the findings obtained by using multi purpose decision making methods.