Yüksek nikel alaşımlı malzemelerin vakum ortamında sert lehimlenmesine işlem parametrelerinin özelliklere etkisinin incelenmesi
The Investigation of brazing cycle, overlap distance and joint clearance parameters effect to mechanical properties for high nickel alloys during brazing under vacuum
- Tez No: 57027
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN KOMAÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
IV ÖZET Çözülemeyen birleştirme yöntemlerinden sert lehimleme, kaynak işlemine göre bazı avantajları nedeniyle, özellikle havacılık ve uzay endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Metalik süs eşyaları, elektrik ve elektronik, ısıtma soğutma ve ikilimlendirme, nükleer, gıda, otomotiv, beyaz eşya, helikopter, yolcu ve savaş uçakları ile uzay endüstrilerinde, bazı parçaların tamirat veya imalâtında sert lehimle birleştirme yöntemi uygulanmaktadır. Bunlardan bazdan; uçak ve gemi motorlarında yağ, basınçlı hava, yakıt donanımına ait borular ve türbin çarkları, yanma odası bölümleri, atom reaktörlerinin ısı eşanjörleri, taşıt radyatörleri, bisiklet motosiklet boru konstrüksiyonları, elektronik endüstrisinde nikel-seramik ve nikel-cam birleştirmesi, talaşlı imalat endüstrisinde çelik-sinter karbür uç birleştirmesi, gıda sanayiinde konserve kutuları imalatı, elektrik sanayiinde fluoresan ve şeffaf cam ampul imalatı, termo kupl yapımı vb. alanlardır. Sert lehimleme yöntemiyle; aynı veya farklı, metal veya metal olmayan malzemelerin birleştirilmesi mümkündür. Bu malzemelerin, imalât sonrası kalite kontrolü veya ürün geliştirilmesi amacıyla bazı testlerle birlikte çekme-kesme testi de uygulanabilir. Bu konuyu incelemek amacıyla yapılan çalışmada; F 110-GE 100 ve GE 129 uçak motorlarının vakumda sert lehimle birleştirilmiş bazı parçalarından Inconel 718-AMS 4778 malzeme grubunun çekme-kesme dayanımı hakkında güvenilir bilgi elde etmek için kullanılan standart deney metodu açıklanmış, sert lehimleme parametrelerinin, birleştirmenin çekme-kesme dayanımına etkisi incelenmiştir. Dayanım testleri, oda sıcak lığından ayrı olarak malzemenin motor üzerinde maruz kaldığı çalışma sıcaklığında da yapılarak ayrı ayrı değerlendirilmiştir. I. Grup deneyler sonucunda ideal birleştirme ajanı bulunmuş ve buna göre hazırlanan ideal birleştirme alanındaki n. Grup deney numunelerine, servis sıcaklığında çekme- kesme testi uygulanmıştır. incelemenin büyük bir bölümünü deneysel çalışmaların oluşturması nedeniyle, deneylerin her aşamasında kullanılan alet ve cihazların kalibrasyonları dikkate alınmış olup kalibrasyon sertifika ve etiketi bulunmayan alet ve cihazlar kullanılmamıştır. Anametal olarak kullanılan Fe-Ni esaslı süper alaşım Inconel 718 sacların, üst üste bindirme mesafeleri, özel olarak bu iş için tasarlanmış bir kolaylıkla gerçekleştirilmiştir. ANSI/AWS C3. 2 - 92 R standardında, sert lehimle birleştirilmiş parçaların çekme- kesme dayanımı için; numune hazırlama, sert lehimleme ve sonrası işlemler detaylı olarak açıklanmış ancak birleştirme bölgesinin tahribatsız kontrolü için hiçbir yöntem önerilmemiştir. Bu önemli eksiklik dikkate alınarak, üç boyutlu hataların belirlenmesi amacıyla tüm deney numunelerinin X-ışın filmleri çekilmiştir. Yine çekme-kesme dayanımına doğrudan etki eden birleştirme alam da, bu X-ışın filmleri üzerinden özel ışıklı panoda ölçülerek hesaplamalarda kullanılmıştır. Son bölümde ise yapılan deney sonuçlan açıklanmış, Inconel 718-AMS 4778 malzeme grubunun vakumda sert lehimlenmesi için imalat parametreleri önerilmiştir. ANAHTAR KELİMELER INCONEL 718 / AMS 4778 Brazing, soldering, fluxless brazing, capilary brazing, high temperature brazing, brazebility, Brazing cycle, thermal cycle, Coalescence (joint) Gap, clearance, joint thickness, joint clearance, Vacuum brazing, controlled atmospheres, flux, Base metal (Parent metal): Similar or dissimilar, Filler metal: Foil, powder, sheet, wire, strip, paste, Wetting, wettability, Heating method, soaking temperature, ambiant(room) temperature, service (working) temperature, Overlap, overlap distance, length of lap, Dew-point, Types of brazed joints: Butt-brazed joint (square butt-joint, v-butt-joint, double v-butt joint), lap joint, scarf joint, lap joint specimens, Strength of brazed joints, shear strength, tensile strength, Surfece preparation, post braze cleaning, Inspection, radiographic examination.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Brazing, which is one of the strong joining techniques is widely used especially in the aviation and space industry due to its adventages against welding process. Brazing is used in repairing or producing certain segments in industries such as metal ornament productions, electrics and electronics, heating-cooling-climating systems, nuclear, food, otomotive, white household goods, helicopter, passenger and fighter planes and aircraft industries. Among these articles are pipes and turbine propellers of oil, pressurized air and fuel systems in aeroplane and ship engines; sections of burning chambers; heat exchanger of nuclear reactors; vehicle radiators; pipe constructions of bicycles and motorcycles; nickel-to-ceramic and nicke-to-glass brazing in electronics; carbide point brazing in machining industry; producing cans for food industry; fluorescant and transparent glass bulb production in electrical industry; thermocouple production etc.. It is possible to join the same structural type goods or metal and nonmetal goods by using brazing technique. For post production quality control or production development purposes, shear-strength tests may also be used alongside various other tests. In order to explore this issue, among other parts of F 110-GE 100 and GE 129 aeroplane engines which are brazed under vacuum, standard testing methodology to provide realible shear-strength data of Inconel 718-AMS 4778 group of parts is explained; effects of brazing parameters on shear-strength values of joints is discussed. Shear-strength tests were performed not only in room temperatures but also under heat conditions caused by the engine in operation and this was evaluated seperately. Ideal joint areas were defined following group I experiments and shear-strength tests were performed under service temperatures to group II experiment samples which were prepared according to the defined joint areas mentioned above. Calibration of tool and apparatus were carefully maintaned and devices which do not bear certification of certification of calibrations were discarded from experimentation in this study.vıı Overlap distances of super alloy Inconel 718 test specimen blank with Fe-Ni base were performed with fixture, designed for this purpose. A detailed description of sample preparation, brazing and after procedures for shear- strength test of pieces brazed according to ANSI/AWS C3.2-92 R standard is given, but a method for space control at joint at joint areas is not purposed. Considering this important missing factor, X-ray films of all the samples used in experimentation was obtained in order to provide more sensitive results in tests. Joint areas, which directly influence the shear-strength values is measured on these X- ray films projected over an illumination panel designed for this purpose. Results of tests and experiments are explained in the last chapter and production parameters for brazing under vacuum of Inconel 718-AMS 4778 article group is purposed.