Tarih araştırmalarına kaynak olarak Yeşil Bitlis Gazetesi (1952-1961)
Yeşi̇l Bi̇tli̇s Newspaper as a source for historical research (1952-1961)
- Tez No: 831422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULAZİZ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Gazete, dergi, radyo, televizyon gibi kitle iletişim araçları insanların haber alması, toplumdaki bilgi akışının sağlanması ve en önemlisi güncel şekilde bilgi alışverişinde bulunulabilmesi adına önemli araçlardır. Bu kitle iletişim araçları içerisinde gazetelerin özel bir yeri vardır. Zira gazetelerin tarihi çok daha eskidir. İnsanın topluluklar halinde yaşadığı dönemlerden itibaren var olan gazeteler, zamana bağlı değişimler yaşasa da günümüzde halen basılmakta ve okunmaktadır. Gazetelerin ulusal ve yerel gazeteler olmak üzere iki türü söz konusudur. Daha geniş insan topluluklarına hitap eden, bir ülkede, bölgede veya dünya genelinde okunan gazeteler ulusal gazetelerdir. Yerel gazeteler ise ulusal gazetelere kıyasla sınırları belirli bir bölgede okunmakta ve o bölge ile ilgili gelişmeleri konu edinmektedirler. Yerel gazeteler, ele aldığı konularla bölge halkını ilgilendiren meseleleri gündem edinmekte ve bu şekilde halkın merkezi yönetime sesini duyurmasına da aracılık etmektedirler. Türkiye'de yerel gazetecilik tarihi Osmanlı döneminde çıkarılan vilayet gazeteleri ile başlamaktadır. Osmanlı'nın batılılaşma felsefesiyle yola çıktığı dönemde, vilayetlerden merkeze ve merkezden vilayetlere bilgi akışının sağlanması adına çıkarılan bu gazeteler, oldukça fayda sağlamıştır. Millî mücadele basınında da halkın sesi olan bu gazetelerin bir kısmı, Cumhuriyet'in ilanından sonra da faaliyetlerine devam etmişlerdir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında Bitlis yerel basınına bir örnek olarak 1952- 1961 seneleri arasında yayımlanan Yeşil Bitlis gazetesi ele alınmış, gazetede yer alan haberler doküman analizi yöntemiyle incelenmiştir. Haberler; sosyal haberler, ekonomi haberleri, siyaset haberleri, kültür haberleri ve diğer haberler çerçevesinde kategorileştirilmiş, ele alınan haberler verilirken, aynı zamanda dönemden ve haberin –varsa- önemi ve tarihsel bağlamdaki içeriğinden de bahsedilmiştir. Çalışma sonucunda gazeteye yönelik değerlendirmeler yapılarak yerel basın çerçevesindeki önemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Mass media such as newspapers, magazines, radio and television are important tools for people to receive news, to ensure the flow of information in society and, most importantly, to exchange up-to-date information. Among these mass media, newspapers have a special place. The history of newspapers is much older. Newspapers, which have existed since the times when people lived in communities, are still being printed and read today, even though they have changed over time. There are two types of newspapers: national and local newspapers. National newspapers are those that are read in a country, region or around the world and that appeal to a wider range of people. Local newspapers, on the other hand, are read in a specific region and cover developments in that region. Local newspapers, with the topics they cover, put the issues of concern to the people of the region on the agenda and in this way, they also mediate the public's voice to the central government. The history of local journalism in Turkey begins with the provincial newspapers published during the Ottoman period. During the period when the Ottoman Empire set out with the philosophy of westernization, these newspapers, which were published to ensure the flow of information from the provinces to the center and from the center to the provinces, were very useful. Some of these newspapers, which were the voice of the people in the national struggle press, continued their activities after the proclamation of the Republic. In this master's thesis, Yeşil Bitlis newspaper, which was published between 1952 and 1961, was examined as an example of Bitlis local press, and the news in the newspaper was analyzed by document analysis method. The news were categorized within the framework of social news, economic news, political news, cultural news and other news. While the news were given, the period and the importance of the news, if any, and its content in the historical context were also mentioned. As a result of the study, the newspaper is evaluated and its importance in the local press is presented.