Experimental research of waste PET and foundry sand recycling into bricks
Atık PET ve döküm kumunun tuğla olarak geri dönüştürülmesinin deneysel araştırması
  1. Tez No: 831441
  2. Yazar: NİGAR SEZEN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM YOLCULAR KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Plastikler, çeşitli ürünlere kalıplanabilen ucuz, dayanıklı ve hafif malzemelerdir. Ancak israfındaki artış birçok çevre sorununa neden olmaktadır. Geri dönüşüm ise bu etkileri azaltmak için yapılabilecek en önemli eylemlerden biridir. Geri dönüşüm; petrolden plastik malzeme üretimini, CO_2 emisyonunu, çöp hacminin azalmasını vb. sağlamaktadır. Plastiklerin faydalı ürünlere dönüştürülmesi esastır. Ayrıca plastikler birçok malzeme ile harmanlanabilmektedir. Bu tezde atık Polietilen Tereftalat (PET) ve atık döküm kumu ile, farklı oranlarda malzeme kullanılarak, kil tuğlalara göre daha dayanıklı, daha hafif, daha ekonomik, daha az su absorpsiyonu olan ve daha az ısı iletkenliğine sahip tuğlalar üretmek amaçlanmaktadır. PET, sağlam, esnek, neme dayanıklı ve betonun yerini alabilecek çok yönlü bir davranışa sahiptir. Tuğlalar üretildikten sonra üç nokta eğilme, darbe, su absorpsiyon ve termal iletkenlik testlerine tabi tutulmuşlardır. Üç nokta eğilme testi, en yüksek oranda PET içeren tuğlanın mukavemetinin kırmızı tuğlaya göre yüksek olduğunu göstermiştir. En yüksek maksimum yük S1'e uygulanmıştır ve 17,04 MPa ile en yüksek maksimum gerilime sahiptir. Darbe testinde ise S1 ve S2'nin darbeye dayanıklı ve kaliteli tuğlalar olduğunu göstermektedir. Su absorpsiyon testinde yine en yüksek oranda PET içeren S1'in %0,35 ile en az suyu absorbe eden tuğla olmuştur. Isıl iletkenlik testinde ise kırmızı tuğlanın 0,713 W/mk ile en düşük termal iletkenliğe sahip olduğu tespit edilmiştir. Farklı oranlarda üretilen tüm tuğlaların ağırlıkları kırmızı tuğladan daha düşüktür. En düşük oranda PET içeren tuğla, PET miktarı yetersiz geldiği için yer yer dağılmıştır. Ayrıca PET-kum tuğlalar, üretimi sırasında kırmızı tuğlada olduğu gibi uzun süreli ve yüksek sıcaklıklı seramik fırınına ihtiyaç duyulmadığı için enerji tasarrufu sağlanmaktadır ve daha ekonomiktir.
Özet (Çeviri)
Plastics are durable, lightweight, and inexpensive materials that can be used to produce many products. However, the increase in their disposal causes several environmental problems. Recycling is one of the most important way to be taken to reduce these effects. It reduces plastic material production from petroleum, emissions, landfill volume, and so on. Recycling plastics into useful products is essential. Moreover, it can be blended with many materials. In this thesis, the aim is to produce PET-sand bricks that are more durable, lighter, more economical, have less water absorption, and have less thermal conductivity compared to clay bricks by using waste polyethylene terephthalate (PET) and waste foundry sand in different proportions. PET has the characteristics of being durable, flexible, moisture-resistant, and versatile enough to replace concrete. After the bricks were produced at different ratios, they were subjected to three-point bending, impact, water absorption, and thermal conductivity tests. The three-point bending test shows that the brick with the highest percentage of PET has higher strength than the red brick. The highest maximum load was applied to S1 (1:2), and it has the highest maximum stress, which is 17.04 MPa. The impact test result shows that S1 (1:2) and S2 (1:3) are impact-resistant and good-quality bricks. In the water absorption test, the results showed that S1 (1:2), which contains the highest rate of PET, has the lowest water absorption with 0.35%. Lastly, in the thermal conductivity test, it was determined that the red brick had the lowest thermal conductivity with 0.713 W/mk. All bricks produced in different proportions weigh less than red bricks. The brick with the lowest percentage of PET (1:4) was scattered from place to place because the amount of PET, which is a bonding agent, was insufficient. Moreover, since the production of PET-sand bricks does not require a long-term and high-temperature ceramic kiln, as in red brick, energy savings are provided, and the production of PET-sand is more economical.