Güven aralıklarına dayalı ikili yanıt yüzey yaklaşımı
Dual response surface approach based on confidence interval
- Tez No: 831440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİS ZEYBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İstatistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu tez kapsamında, mevcut literatürden farklı olarak, dayanıklı güven aralıkları olarak adlandırılan 𝑀𝐴𝐷𝑡 güven aralığı, 𝑆𝑛𝑡 güven aralığı ve 𝑄𝑛𝑡 güven aralığı yaklaşımları kullanılarak, ortalama ve standart sapma için ikili yanıt yüzeyi modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller optimize edilerek, deney tasarımı için optimal faktör düzeyleri elde edilmiştir. Özellikle normal olmayan ve normallikten sapmış veriler için, verinin çarpıklığını da göz önüne alan bir yöntem benimsendiğinden, daha etkin ve daha doğru sonuçlar vermiştir. Önerilen optimizasyon yaklaşımları, hedef en iyi (Nominal the Best, NTB) ve en büyük en iyi (Larger the Better, LTB) olmak üzere iki temel duruma uyarlanarak oluşturulmuştur ve önerilen ikili yanıt yüzey yaklaşımı sonuçlarının literatürde var olan popüler iki örnek üzerinde karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, unlike the existing literature, dual response surface models for the mean and standard deviation were constructed using the 𝑀𝐴𝐷𝑡 confidence interval, 𝑆𝑛𝑡 confidence interval and 𝑆𝑛𝑡 confidence interval approaches, which are called robust confidence intervals. The models were optimized to obtain the optimal factor levels for the experimental design. Especially for non-normal data and contaminated data, a method that also takes into account the skewness of the data has been adopted, resulting in more efficient and more accurate results. The proposed optimization approaches are adapted to two basic cases, nominal the best (NTB) and larger the better (LTB), and the results of the proposed dual response surface approach are compared on two popular examples available in the literature.