Okul öncesi eğitim kurumu bahçelerinin açık havada öğrenme yaklaşımına yönelik tasarım kriterlerinin belirlenmesi
Determination of design criteria for outdoor learning approach in preschool education institution gardens
  1. Tez No: 831457
  2. Yazar: HATİCE GÜRBÜZ İNCE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Özellikle son birkaç yıldır pandemi sürecinin de etkisiyle çocukların açık havada zaman geçirmesi ve açık hava eğitimi konusu daha da önem kazanmış, okul binası dışındaki açık hava mekanlarının eğitim sürecine dahil edilmesi gerekliliği daha fazla gündeme gelmeye başlamıştır. Erken çocukluk dönemi çocuğun çok yönlü gelişimini destekleyecek şekilde düzenlenmesi gereken bir süreçtir ve bu süreci etkileyen en önemli faktörlerden bir tanesi de açık hava öğrenme mekanlarından olan okul bahçeleridir. Bu tez çalışması ile açık hava öğrenme ortamları nasıl düzenlenmelidir? sorusuna okul öncesi eğitim kurumu bahçeleri kapsamında yanıt bulunmaya çalışılmış bu doğrultuda literatür araştırması yapılmış, toplanan kaynaklar okul öncesi eğitim kurumları kapsamında analiz edilmiş ve sentezlenerek okul öncesi eğitim kurumlarına yönelik tasarım kriterleri tablosu oluşturulmuştur. Sonraki aşamada ise İstanbul illinde bulunan ve çocuklarda doğa, çevre bilinci oluşturmaya yönelik uluslararası modeller uygulayan bir okul öncesi eğitim kurumu bahçesi gözlemlenerek oluşturulan tasarım kriterleri tablosuna göre değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmelerden elde edilen veriler doğrultusunda öncelikle bu okul özelinde daha sonra da okul öncesi eğitim kurumu bahçelerine yönelik genel önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent years, especially with the effect of the pandemic, the importance of children spending time in the open air and education in the open air has increased, and the need to include outdoor spaces outside the school building in the education process has come to the fore. The early childhood period is a process that should be arranged in a way that supports the comprehensive development of the child, and one of the most important factors affecting this process is school gardens, which is one of the outdoor learning environments. In this thesis, it has tried to find an answer to the question of how out-of-school learning environments should be organized. In this direction, reviewed the literature and the resources collected within the scope of pre-school education institutions were analyzed and synthesized. A table of design criteria has been created for pre-school education institutions. In the next stage, the preschool garden in Istanbul, which applies international models to develop nature and environmental awareness in children, was observed and evaluated according to the design criteria table Based on the data obtained from the evaluations, firstly specific suggestions were made for this school, and then general suggestions were made for the gardens of the pre-school education institutions.