İki pell sayısının çarpımı olan Jacobsthal sayıları ve iki jacobsthal sayısının çarpımı olan pell sayıları
Jacobsthal numbers which are products of two pell numbers and pell numbers which are products of two jacobsthal numbers
  1. Tez No: 831456
  2. Yazar: MEHMET VAROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET DAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tezde Fibonacci, Lucas, Pell ve Jacobsthal sayıları ve bu sayıların birbirleri ile ilişkileri incelenmiştir. 7 bölümden oluşan bu tezin 1. bölümünde Pell sayıları ile iki Jacobsthal sayısının çarpımlarının birbirine eşit olduğu durumları inceleyen teorem verilmiştir. 6. bölüme kadar ana sonuç için kullanılacak tanım, teorem, lemmalar verilmiştir. Tezin 6. bölümünde teoremin ispatı yapılmıştır. Son olarak da 7. bölümde elde edilen sonuçlar paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Fibonacci, Lucas, Pell and Jacobsthal numbers and their relations with each other are studied. In the first section of the thesis including seven parts, the main theorem regarding product of two Jacobsthal numbers and Pell numbers is given. Until the 6th section, definitions, theorems and lemmas to be used for proving the main result are given. Our proof is presented at 6th section. Next, some results are shared in the7th section.