Küreselleşmenin sebep olduğu krizlerde devletlerin karşılaştıkları güçlükler ve NGO'ların rolü
Challenges faced by states in crisis caused by globalization and the role of NGOs
  1. Tez No: 831458
  2. Yazar: ALPARSLAN GAZİ TOLĞAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF BEHİÇ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Küreselleşme ve neoliberal politikalar ile uluslararası sistem çok aktörlü bir yapıya dönüşmüştür. Bu bağlamda hem devletlerin güvenlik algıları çeşitlenmiş hem de yeni uluslararası aktörlerinde güvenlik sorunları ortaya çıkmıştır. Bu minvalde çalışmanın esas amacı yeni uluslararası aktörlerden biri olan NGO'ların küresel sorunların çeşitlenmesi ile devletlerin ve diğer uluslararası aktörlerin politika ve kararları üzerinde etkili olup olmadığını tespit edebilmek ve devletlerin zihinsel sınırlılıklar ve maddi yoksunluklardan dolayı küresel sorunlar karşısında güç boşluğu yaratıp yaratmadığını ortaya koyabilmektir. Bu bağlamda çalışma içerisinde devletlerin zihinsel ve maddi sınırlılıklarının tespit edilebilmesi için ekonomik, felsefi ve politik bir inceleme yapılarak güç boşluğu tespit edilmiş hem de NGO'ların uluslararası aktörler içerisinde yer almasına neden olan gelişmeler ve sebepler açıklanmıştır. Bu doğrultuda birincil ve ikincil kaynaklar kullanılarak döküman analiz yöntemine başvurulmuştur. Çalışma sonucunda devletlerin küresel krizler karşısında yaşadığı maddi yoksunluklar ve zihinsel sınırlılıklar yaşadığı ve bu durumun ortaya bir güç boşluğu çıkardığı tespit edilmiştir. NGO'ların ise bu güç boşluğunu şiddetten uzak yöntemler ile doldurmaya çalıştığı ve doldurabileceği sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda devletlerin maddi yoksunluklarının ve zihinsel sınırlılıklarının temelinde neoliberal politikalar olduğu tespit edilmiştir. Bir başka ifade ile neoliberal politikalar ve neoliberal düşünce birçok küresel krizin çözümsüz kalmasında en önemli neden olarak karşımıza çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The international system has turned into a multi-actor structure through globalization and neoliberal policies. In this context both the security perceptions of the states have diversified and security problems have emerged in the new international actors. In this way, the primary purpose of the study The aim is to determine whether the actors known as NGOs, one of the new international actors, have an impact on the policies and decisions of states and other international actors with the diversification of global problems and whether states create a power vacuum in the face of global problems due to mental limitations and material deprivations. In this context, the study is to determine the mental and material limitations of the states the power vacuum was determined by making an economic, philosophical, and political analysis. and the developments and reasons that cause NGOs to take part in international actors are explained. In this direction, the document analysis method was applied by using primary and secondary sources. As a result of the study, it has been determined that the states have experienced financial deprivation and mental limitations in the face of global crises, and this situation has created a power vacuum. It was concluded that NGOs tried to fill this power gap with non-violent methods. Meanwhile, it has been established that neoliberal policies are to blame for the states' financial hardship and mental handicaps. For many global crises to remain unresolved, neoliberal policies and thinking have thus far emerged as the primary culprit.