Extracting isoorientin from lemongrass and fortifying with soft cheeses to reduce fat oxidation
Yağ oksidasyonunu azaltmak için izooriyerin limon otudan çıkarılması ve yumuşak peynirlerle güçlendirilmesi
  1. Tez No: 831465
  2. Yazar: ADNAN JASIM KHALAF KHALAF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKEN ESRA DEMİRDÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Limon otu, limon aroması ve aromasıyla yemek pişirmede ve bitkisel ilaçlarda yaygın olarak kullanılan tropikal bir bitkidir. Limon otu, doğal ağrı giderici, iltihaplanmayı azaltan ve sindirimi destekleyen bilinen birçok sağlık yararına sahiptir. Limon otu özü, özellikle anti-enflamatuar ve antioksidan aktivite gibi potansiyel faydaları araştırılan ve ayrıca kanser ve diyabet gibi kronik hastalıkların önlenmesinde rolü olan izo-oryantin bir flavonoid ve biyoaktif bir molekül içerir. Bu çalışmada yumuşak peynirdeki fiziksel ve kimyasal değişiklikleri kontrol etmek için limon otundan ekstrakte edilen iso-orientin kullandık. 100 g örnek peynirde farklı izo-orientin konsantrasyonları (0.2, 0.4, 0.6, 0.8) karıştırılarak etkileri kontrol edilmiştir. pH, TBA tiyobarbitüratlar, A and E vitaminleri, peroksit değeri, toplam asitlik ve toplam fenolik bileşikler vb., protein ve kül içerikleri. Bu çalışmada, 0.8 g isoorientin konsantrasyonunun yumuşak peyniri güçlendirdiğini ve A ve E vitaminlerinin stabilitesini arttırdığını bulduk.
Özet (Çeviri)
Lemongrass is a tropical herb that is commonly used in cooking and herbal medicin havin lemony flavor and aroma. Lemongrass has many known health benefits such as natural pain reliver, reduce inflammation and promote digestion. The extract of lemongrasss contain iso-orientin a flavonoid and a bioactive molecule, which has been studied for potential benefits especially anti-inflammatory, antioxidant activity and also have role in forestalling of chronic diseases such as cancer and diabetics. In this study we used iso-orientin extracted from lemongrass to check the physical and chemical changes in soft cheese. Different concentration of iso-orientin (0.2, 0.4, 0.6, 0.8) in 100 g of sample cheese was mixed to checked its effects. Different parameters were measured such as pH, TBA thiobarbiturates, vitamins A and E, peroxide value, total acidity, and total phenolic compounds etc. The chemical analysis of iso-orientin enhanced yield of soft cheese as well as significantly effects on the moisture, lipid, protein, and ash contents. In this study we found that 0.8 g concentration of isoorientin fortified soft cheese and enhaced the stabilty of vitamin A and E.