Parametrik peyzaj tasarımında bilgisayar destekli modelleme
Computer-aided modeling in parametric landscape design
  1. Tez No: 831468
  2. Yazar: FAZİLET MUHAMMED ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA YEŞİM ÇAĞLAYAN KAPTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada parametrik tasarımın peyzaj mimarlığındaki kullanım olanakları tasarım süreci ve tasarım öğeleri üzerinden incelenmiştir. Parametrik tasarımda önemli rol oynayan bilgisayar destekli tasarım araçlarından üç farklı program karşılaştırılarak, parametrik tasarım için daha avantajlı olan program seçilmiştir. Parametrik tasarım yaklaşımı ve tasarım ilkeleri kullanılarak tasarlanmış örnekler incelenmiş ve bu hususlarda parametrik tasarımın peyzaj mimarlığındaki kullanımı vurgulanmıştır. Çalışmanın sonunda, parametrik tasarımın peyzaj tasarımında uygulanma şekli, problem-çözüm ve form-mantık ilişkileri temelinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the possibilities of using parametric design in landscape architecture are examined through the design process and design elements. Three different computer-aided design programs, which play an important role in parametric design, were compared and the more advantageous program for parametric design was selected. Examples designed using parametric design approach and design principles are examined and the use of parametric design in landscape architecture is emphasized. At the end of the study, the application of parametric design in landscape design is discussed on the basis of problem-solution and form-logic relationships.