Çanakkale Bayramiç ilçesi Kara Menderes Irmağı yakın çevresindeki leylek (Ciconia ciconia (L., 1758)) kolonisinin üreme biyolojisi
Reproductive biology of the stork (Ciconia ciconia Linnaeus, 1758) colony near the kara menderes river in Çanakkale-Bayramiç district
- Tez No: 831486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF KETEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Leylekler(Ciconia ciconia), sembolik bir kuş türü olarak bilinir ve birçok kültürde şans, bereket ve doğurganlık sembolü olarak kabul edilir. Bu nedenle, Leyleklerin yaşam öyküsü ve davranışları, çevrelerinde ilgi uyandırmaktadır. Leylekler, uzun bacakları, uzun boynu, beyaz tüyleri ve siyah kanat uçları ile tanınan büyük kuşlardır. Genellikle tarlalarda, sulak alanlarda ve açık çayırlık alanlarda yaşarlar. Bu çalışmanın amacı, Çanakkale Kazdağları bölgesinde Leylek popülasyonunun üreme başarısını incelemektir. İlk olarak 2021 Mart ayında, bireylerin yuvaya dönüş süreciyle birlikte araştırmalar başlamıştır. Alanda ilk üreme faaliyeti 17 Mart 2021 tarihindeki gözlemle tespit edilmiştir. Toplam 15 leylek yuvası belirlenmiş ve çalışma yılı için 12 yuvada üreme faaliyeti tespit edilmiş ve bu yuvalar periyodik 22 kez gözlenmiştir. Kuluçka faaliyeti olan yuvalarda toplam 49 yumurta, bu yumurtalardan 38 yavru çıkışı olmuş ve sonuçta 22 bireyin yuvadan başarılı şekilde uçtuğu belirlenmiştir. Toplam yavru çıkış oranı %78'dir. Toplam yumurta sayısına göre bağımsızlığını sağlıklı bir şekilde kazanan birey oranı %45'tir. Üreme faaliyeti gerçekleşen 12 yuvanın 9'unda üreme başarılı olmuştur. Yetişkinler tarafından besin kalitesi, sürekliliği, yavru yetiştirme başarısını etkilemektedir. Ancak, yuva yüksekliği veya konumu yetiştirme başarısını etkilememiştir. Çalışılan popülasyonun üreme başarısı, besin mevcudiyeti, yetişkin, civciv ölüm oranı veya yuva yeri mevcudiyeti ile sınırlı görünmemektedir. Bu nedenle, Türkiye'de yuva yapan göç sırasında veya kışlakta ölümle ilgili faktörler daha önemli rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
White stork (Ciconia ciconia) is known as a symbolic bird species, and is considered a symbol of luck, fertility and abundance in many cultures. For this reason, the life history and behavior of White stork arouse interest in environment. The species is large bird recognized by long legs andneck, white feather and black wing tip. White stork usually lives in farmlands, wetlands and open meadows. The aim of the current study was to examine the reproductive success of White stork population in the Çanakkale Ida Mountains region. Initially, the research started in March 2021 with the return of individuals to the nest. The first breeding activity in the area was detected on March 17, 2021. A total of 15 stork nests were identified and breeding activity was detected in 12 nests for the study year and these nests were observed 22 times periodically. In the nests with incubation activity, clutch size is 49 eggs, and a total of 38 chicks hatched.It was determined that 22 individuals successfully fledged. The total hatching rate was 78%. According to the total number of eggs, fledgling success were 45% in this study. Reproduction was successful in 9 out of 12 nests. The quality and continuity of food provided by adults affect the success of raising young. However, nest height or location did not affect breeding success. The results of the studied population does not appear to be limited by food availability, adult, chick mortality or nest site availability. Therefore, factors related to mortality during migration or overwintering nesting in Turkey can play a more important role.